Van’ın İçme Suyu Sağlıklı Çıktı

Van’da kullanılan içme suyunun Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü Halk Sağlığı laboratuvarında yapılan analizlerinde temiz olduğu tespit edildi

10 Aralık 2015 Perşembe, 17:41
Van'ın İçme Suyu Sağlıklı Çıktı

Van’da kullanılan içme suyunun Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü Halk Sağlığı laboratuvarında yapılan analizlerinde temiz olduğu tespit edildi.

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden (VASKİ) yapılan açıklamada, içme suyunun sağlıklı olması için yapılan denetim raporlarının temiz çıktığı ve insan sağlığını tehdit eden unsurlara rastlanmadığını duyurdu. Açıklamada, “İçme suyu arıtma tesislerinde içilebilir özelliğe kavuşan suyun musluklardan aynı kalitede akması için gerekli altyapı çalışmaları yürütülerek, suyun kalitesini izlemek üzere uluslararası akreditasyona sahip laboratuvarlarda standartlara uygun analizler yaparak sürekli denetlemeler yapıyor. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Halk Sağlığı laboratuvarında yapılan analizlerden çıkan raporda, ‘Van’ın içme suyunun insani tüketim amaçlı sular hakkındaki yönetmeliğe uygunluğu tespit edilmiştir’ denildi. Musluklardan akan suyun kalitesinin izlenmesi, su depoları ve kaynak su yerlerindeki su kalitesinin izlenmesi için yapılan çalışmalar, gerek VASKi teknik ekiplerince gerekse Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerince sürekli olarak izlenmektedir. Şehir şebeke suyuna ait ‘Su Kalite Raporları’ Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü laboratuarında yapılarak ‘uygundur’ sonuçları raporlandırıldı. Bejingir su kaynağından gelen suyun Van kent nüfusunun tamamına yetecekken, kaçak su ve israftan kaynaklı su temini sondajlarla kuyu suyu ile temin edilmektedir. Su depolarında biriktirilen suyun klorlanması ve sonrasında arsenik arıtma tesislerinde insan sağlığını tehdit eden unsurlar giderildikten sonra şebekeye verilmektedir” denildi.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz