VAN’I TURİZMİN GÖZDESİ YAPACAĞIZ

29 Ocak 2017 Pazar, 20:21
aktuğ

Van’ın Turizmi denilince akla gelen ve Van turizmi için çok emekler sarf eden Kültür Turizm İl Müdürü Muzaffer AKTUĞ Van Gölü haberden Beraat Öner’in sorularını yanıtladı.

Van benim gözümde dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Van ili Tarih, doğa ve kültür anlamında hakikaten Türkiye’nin en önde gelen illerinden biridir. 1980’li yıllara baktığınız zaman Van’a gelen Avrupalı turist sayısı dönemin nüfusunun beş katıydı ve alt yapısıyla üst yapısıyla insanlar otellerde yer bulamaz haldeydi. Edremit Kadembas, Amik’te, Akdamar adasının karşısındaki alanda çadırlar kurulurdu konaklama anlamında günlerce orada kalınırdı. Yıl 2017 bu memleket yaşamış olduğu bir takım olumsuzluklara rağmen turizm anlamında çok iyi yol kat etti. Özellikle turizm sektörü terör olaylarından en ciddi şekilde etkilenen bir sektördür. Turizm sektörü hiç bir olumsuzluğu hiç bir kötü haberi maalesef kaldırmıyor. Yıllarca ilin tanıtımını yapın uluslararası fuarlara gidin festivaller yapın ne yaparsanız yapın belirli bir düzeye getirdikten sonra bir olumsuz haberle yerle buz olur. Yaşanan olumsuzluklar ilinize gelen yerli ya da yabancı turistlerin aynı gün şehri terk etmesine rezervasyonlarının tümünün iptal edilmesine sebep olabiliyor.

İlimizin imaj sorunu var mı?

Memleketimizin imajı şu anda çok iyi değil. Bu imajı yeniden düzeltmek için ciddi çaba sarf etmemiz lazım. Bu memlekette yaşam sürdüren her insanın üzerine düşen en büyük vazife memleketini gittiği her ortamda anlatmak,  olumlu yönlerini yansıtabilmek… İnsanın en büyük çabası memleketin güvenden yana sorunun olmadığını anlatmak ve insanların Van’ı görmesi anlamında bir çaba sarf etmesi şeklinde olmalı diye düşünüyorum. Van’ın imajı iyi noktalara getirildiğinde Van’a gelen turist sayısı artar ve Van’a bırakılan döviz miktarı da buna bağlı olarak artar… Bunun sonucunda ise Van’ın refah düzeyi daha da haliyle yükselecektir, çünkü turizm elli kapıya açılan bir sektördür… Turistin bir lokantada yemek yemesi durumunda en az beş altı sektöre o anda etki yaptığını bilmemiz gerekiyor.

Kentimize son yıllarda gelen turist sayımız ne kadardır.

Kente son 8 yılda 5,5 milyon turist geldiğini söyleyebiliriz. Van 2008 yılında 327 bin turisti ağırlayan bir kenti bugünkü itibari ile emniyetten almış olduğumuz verilere bakıldığında 1 milyon 12 bin insan bir yıl içerisinde yerli ve yabancı turist ilimizi ziyaret etmişler. Bunlar ilimizde 1 gün, 3 gün, 5 gün kalmışlar tabii bu gerçekten önemli bir rakam bu yeterli mi, Tabii yeterli değil. Van çok daha iyisini hak eden bir şehir 2008’den 2011’e kadar güzel bir yükselme gösterdi. Fakat deprem neticesinde 2010 ve 2013 yılları çok iyi geçmedi 200 binlere kadar düşen turist sayısı daha sonra tekrar bir artış göstererek 2015 yıllı itibariyle 912 binleri buldu. 2015 ve 2016 yıllı arasında bir 100 binlik artış sağlanmış görünüyor buda sevindirici bir rakamdır.

Yaşanan olumsuzluklar ilimizi ne derecede etkiliyor.

Türkiye geneli yaşanan bir takım olumsuzluklar ülkemizi olduğu gibi ilimizi de ister istemez olumsuz anlamda etkiliyor. Şu anda Avrupalıdan ziyade Van’a gelen en önemli ülke sayı anlamında bakarsak İran. Van’ın ticaret, ekonomi ve turizmi anlamında en büyük destekleyicisi İran diyebiliriz.

Turizm İl müdürü olarak turizm sektörüyle hangi sıklıklarda bir araya geliyorsunuz.

Aslında bizler hep bir aradayız tabi belli periyotlarda da bir araya gelip toplantılar yapıp yıl içerisinde neler yapabileceğimizi konuşuyor ve uygulamaya çalışıyoruz. Daha yeni sektörle bir araya gelindi TÜRSAB’ı da  yanımıza alarak İran pazarına çıkıp  2017  yılı içerisinde daha fazla insanı memleketimize nasıl getirebiliriz düşüncesi ile ortak görüşler ortaya koyduk. Yapılan görüşmeler neticesinde Şubat ayı içerisinde tekrar bir kafile oluşturup İran’a tekrar gitme planları yaptık. Bir önceki yıl turizm haftası için gitmiştik ve 95’e  yakın acente Urmiye ve Tebriz’den davet edilmişti gelen insanların ilimize olumlu yansıması bu 2016 verilerin ede yansıdığını görebiliyoruz tabii sektörde bu işin farkında bu yılda aynı organizasyonu yapıp,  Mart ayı öncesi böyle bir etkinliğin yapılması ve acentelerin Van’a davet edilmesi düşünüldü. İran’ı iyi kullanmak lazım Avrupalı şu anda gelmiyor zaten Türkiye geneli Avrupalıyı bulmak çok güç, mevcudu iyi değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.

2016 yılı çerisinde il ve ilçelerimizde kaç festival yapıldı.

Van’da geçen yıl  feqiye teyran festivali, inci kefali festivali, su sporları festivali yapıldığını çok iyi biliyorum. Flamingo’ları festivalden ziyade bir gözlem günü olarak belirledik ve o gün başta sayın valimiz İbrahim Taşyapan olmak üzere çoğu insan o gün flamingoları çok yakinen gözleme imkânı bulmuşlardı. Bunun dışında Çatak bal, ceviz festivali, Büyükşehir Belediyesi ile Asya fuarcılığın birlikte gerçekleştirdiği bir kitap fuarı, Daka Genel sekreterliğince planlanan sinema günleri gibi etkinlikler Van’ın tanıtımı açısında önemliydi. Ayrıca  turizm ve seyahat fuarı, orada 95 firmayı ağırladık bunlardan 23 katılımcı farklı illerden gelen kültür ve turizm bakanlığının illerdeki temsilcileri idi. Muğla’dan, Çanakkale’den, Adana’dan, Trabzon’dan ve Türkiye’nin çok farklı yerlerinden gelen konuklarımız ve  bu yıl davet ettiğimiz illeri temsilen il kültür turizm müdürlükleri  Van’ımıza geldiler.

Türkiye’nin farklı illerinden Van’a misafirler davet ettiğinizi söylediniz. Davet ettiğiniz kişilerde özellikle güvenlikle alakalı endişeler yaşanıyor mu?

Yani bu işin özü biz telefon açtığımızda başta biraz çekingen davranıyorlar. Acaba başımıza bir iş gelir mi korkusu endişesi yaşanıyor fakat Van’a geldikten sonra Van’ı gördükten sonra iyi ki gelmişiz diyebiliyorlarsa Van’ı şimdiye kadar görmememiz bizim için büyük bir eksiklik diye bahsediyorlarsa demek ki Van hakikaten çok güzel bir kent gördükten sonra zaten insanlar bizlere hak veriyorlar.

Van olarak bu yılda EMİTT ‘te yer alacak mısınız?

Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı  EMİT’te her yıl olduğu gibi bu yılda Van olarak yerimizi alacağız. Bu yıl Büyükşehir belediyemizi de yanımıza aldık, 9 otel 50 acente ile katılıyoruz. Kahvaltımızla ayran aşımızla, savatlı gümüşümüzle, kedimizle, halımızla kilimimizle yine Van’ın öne çıkan değerlerini 4 gün süresince insanlarımıza tanıtma imkânı bulacağız. Bu yıl farklı bir stant hazırladık standımızda dört gün boyunca bizim eller Van türkülerinin yanı sıra Van tanıtım CD’ lerimizlede 4/3 ekranlarda sürekli fuar alanına gelen konuklarımıza izlettirilecek. Amacımız Van’ı en iyi şekilde temsil edebilmek Van’ı en iyi şekilde tanıtabilmek.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz