Van Sevginin,Saygının ve Hoşgörünün Olduğu Bir Kent

Van Valisi İbrahim Taşyapan Vangölü Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Beraat Öner’e konuştu

26 Ocak 2016 Salı, 17:07
Van Sevginin,Saygının ve Hoşgörünün Olduğu Bir Kent

Van Sevginin, Saygının ve Hoşgörünün Olduğu Bir Kent

Röportaj: Beraat Öner

Bazı yöneticiler vardır ki sadece makamında oturur ve protokol yöneticisi olurlar. Protokol valisi değil, önceliğini insan unsuruna vererek çalışan görevlendirildiği her yerde gidip görevini en iyi şekilde yapan; “devlet, yapılan çalışmalar, hizmetler üreten insanın refah ve mutluluğu içindir” diyen ve bunu sağlamaya çalışan Van Valisi İbrahim Taşyapan Vangölü Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Beraat Öner’e konuştu.

Her şey insan içindir!

Her şey insan içindir, vurgusunu yapan Vali Taşyapan devlet-millet çalışmalar, üretilen hizmetler insanın refah ve mutluluğu içindir ve bizlerin bunu sağlaması lazımdır. Öncelikle insana değer vermek lazım. Meslek hayatım boyunca ben bunu hep yapmaya gayret ettim. Hiçbir devlet, hiçbir millet insanını değersiz göremez ve ondaki cevheri çıkartmak için de her türlü sistemi kurması gerekir. Onun için çalıştığımız yerin neresi olduğu önemli değil, önemli olan oradaki işimizi iyi yapabiliyor muyuz, yapma gayretinde miyiz, sorumluluğumuzun bilincinde hareket edebiliyor muyuz bu önemli bizim için. Bizim tabii ki görev yaptığımız yerler büyüdükçe sorumluluklarımız artar, aynı işleri yapıyor gözükebiliriz ama her yer aynı değil. Her yerin kendine özgü farklılıkları vardır.

Van Doğu Anadolu Bölgesinin En Önemli Kenti

Van Türkiye’deki önemli illerden bir tanesi. Büyüklük olarak, nüfus olarak vs. Ekonomik anlamında hak ettiği yerde değil büyüklüğüne ve çapına göre, insan varlığı ve barındırdığı potansiyel ile Van olması gereken yerde değil, fakat buna rağmen Doğu Anadolu Bölgemizin en önemli illerinden bir tanesi.  Bugün baktığınız zaman Van, Erzurum’un merkezini dahi nüfus olarak geçmiş durumda. Başka sınırı da bulunan bir il Van. Bu açıdan bakıldığı zaman belki dezavantajlı görünebilir fakat aslında avantaja çevrilebilecek bir durumdur.

Van Valisi İbrahim Taşyapan Vangölü Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Beraat Öner’e konuştu

Van Valisi İbrahim Taşyapan Vangölü Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Beraat Öner’e konuştu

Van Turizm Potansiyeli Yüksek Olan Bir İl

Van turizm potansiyeli olan, tarihi derinliği olan bir şehir,  yıllarca belli medeniyetlere başkentlik yapmış bir il. Onların burada izleri var üzerinden birçok medeniyet geçmesine rağmen onların kültürel ve tarihi değerlerini barındırıyor ve bu anlamda önemli bir yerde duruyor, bu öneme binaen iyi bir turizm potansiyeli var, kültür potansiyeli var bunların bir kısmı ortaya çıkmış durumda lakin çıkmayanları  da çıkartmamız lazım.

Van’da ulaşım sıkıntısı yok diyebiliriz.

Ekonomi, ulaşımla iç içe olan bir olgudur. Van’a baktığınız zaman ulaşım sıkıntısı yok denebilir, çünkü kara ulaşımı iyi bir standartta, hava ulaşımı iyi bir düzeyde, demir yolu ulaşımı  aynı şekilde… İran’a giden demiryolu hattı bizim ilimizden geçiyor. Bu hat Uzak Doğu’ya kadar uzanıyor. Dolayısıyla Van ulaşımla ilgili ciddi bir kavşak noktası diyebiliriz.

Van’ın Geçmişi Girişimci Bir Zihniyete Sahip

Van’ın geçmişine baktığınız zaman girişimci bir zihniyet olduğunu, burada büyük iş yapan insanların, işadamlarının olduğunu ama maalesef bu insanların buradan başka yerlere göç ettiğini görüyoruz. Para kazananlar ya da para kazanma potansiyeli olanlar yatırım yapma sanayici olma potansiyeli olan insanlar buraları terk etmiş, bunların bir kısmı daha fazla büyüyebilmek için, bir kısmı pazarlama payı daha büyük olduğu için, bir kısmı güvenlik nedeni ile gitmiş, bir kısmı da buranın çapı dar geldiği ve artı burada daha fazla büyüyemem diye gitmiştir, fakat bir şekilde dışarıya net bir sermaye transferi yapılmış. Bunun içinde buradaki kalkınma beklenilen düzeyde olmamış. Bundan 30 yıl önce Van ile aynı düzeyde bulunan iller bizleri geçmiş gitmiş durumda Van şu an istediğimiz yerde değil maalesef, tabii ki burada sıkıntılarımız yok diyemeyiz, birçok sıkıntılarımız var fakat bunların başında güvenlik sıkıntısı gelmektedir, çünkü güvenlik sermayeyi etkileyen en büyük nedendir. Şimdi bizim önceliğimizde buradan giden insanları dönmeye yatırım yapmaya ikna etmeye çalışmak, daha sonra da burayı yatırım için cazip bir hale getirip başka yatırımcıları buraya davet etmektir. Tabi bunu söylerken illaki Vanlı olması gerekmiyor yatırım yapılabilmesi için bizlerin burayı cazip hale getirmemiz şart.

Van Güneş Enerjisi Yenilenebilir Enerjide Türkiye’de 1. Sırada

Van’ı cazip hale getirerek yatırımın sağlanması gerektiğini vurgularken burada hiçbir şey yapılmamış anlamında söylemiyorum. Burada Organize Sanayi Bölgesi’nde 93 fabrikamız çalışıyor, organize sanayinin dışında fabrikalarımız var ve üretim yapılıyor. Biz bugün Türkiye’de güneş enerjisi açısından, yenilenebilir enerji açısından 1 veya 2. sıradayız bazen yer değişebiliyoruz, potansiyel olarak olsun güneşin radyasyon değeri olarak olsun.  Bu Van için bizler için çok önemli bir avantajdır ve bunları pazarlamanın derdindeyiz, bu da bizim için gelecek yıllarda büyük imkândır. Biliyorsunuz İran’a uluslararası ambargo uygulanıyordu. Bu ambargo kalktı şu an ve bu Türkiye’miz açısından büyük bir avantaj sağlayacak ve bu avantajdan en iyi etkilenecek yerde Van’dır. İnşallah önümüzdeki süreçte potansiyellerimiz ümit vericidir.

Şu an En İşleyen Kapımız Kapıköy

Sınır kapılarımızdan Kapıköy ile ilgili bir sıkıntımız şu an yok daha önce müessif bir olay yaşandı ve belirli bir süre kapatmak zorunda kaldık. O kapanmanın buraya ne kadar zarar verdiğine de bütün kamuoyu bizzat şahitlik ederek gördü. Kapıköy’ün Van ekonomisine ciddi manada katkısı olduğu fark edilmiş oldu. Hem turizm anlamında hem ticaret anlamında bizim için oranın çok daha önemli olduğunu da görmüş olduk. Şu an oranın şartlarını iyileştirme derdindeyiz. Oraya yeni gümrük binamız yapılacak yeri hazırlandı, bu arada güzel bir de gelişme oldu; ilimizin eski milletvekillerinden Sayın Fatih Çiftçi Bey Gümrük ve Ticaret Bakanı Yardımcısı oldu. İnşallah onun da katkıları ile işlerimiz daha hızlı yürüyecek diye düşünüyoruz. Van’a katkıları daha büyük olacak kanaatindeyim, onu da avantaja çevirerek orada daha iyi sonuç alacağımıza inanıyorum. Onun dışındaki yerlerimizle alakalı iki ülke arasındaki anlaşmalara göre gerekli çalışmalar yapılabilir. Ama bizim şu an en kaliteli olan kapımız Kapıköy ve oranın iyi şartlara gelebilmesini sağlamaya çalışıyoruz, yolunu bitirdik şu an. 100 km Van’dan Kapıköy’e duble yol yaptık ulaşımda hiçbir sıkıntı kalmadı bizim açımızdan, fakat karşı tarafta sıkıntılar var orada da çalışmalar var. Yolun karşı tarafı da iyi bir standarda gelirse kapı transit taşımacılığa açılır ve bu da Van’a ciddi bir canlılık getirir.

Kentsel Dönüşüm Hükümetin Çıkardığı En Önemli Avantajlardan Bir tanesi

Van depremde büyük acılar büyük yıkımlar yaşadı. Tabi ki şu anda depremin psikolojik ve görsel etkisini üzerinden atmış vaziyette Van, ama yapılması gereken çok işler de var. Tabi yıkılması gereken binalar da… Özellikle kamu binalarının hemen hemen hepsi yıkıldı. Geri kalanlar ile ilgili de Afet Müdürlüğümüz gerekli çalışmaları yapıyor, ama kentsel dönüşüm özellikle depremlerden sonra Hükümetin çıkardığı en önemli avantajlardan bir tanesidir. Kentsel dönüşüm aynı zamanda yerel yönetimler-TOKİ işbirliği ile de yapılıyor. Ayrıca  bir apartman bloğu kendi arasında anlaşarak da devletin bu imkânlarından  faydalanarak hem ucuz kredi alıyorlar veya kendilerine  belli bir süre kira ödenebiliyor. Aslında devlet iyi bir imkân getirdi bu konuda. Kentsel dönüşüm yasası birçok vatandaşımız tarafından da biliniyor, burada güzel uygulamalar olacak. Şehrin imar planı kesinleşmiş durumda,  ama tabii imar canlı bir şey nihayetinde ve bu imar uygulamalarında  sorumluluk belediyelerdedir. Büyükşehir burada yetkili. İlçe belediyelerinin yetkili olduğu alanlar da var, o açıdan şehrimizde depremin etkilerini silmek çokta kolay değil, lakin kentsel dönüşümü sadece toplu olarak düşünmekten ziyade bireysel olarak da kullanma imkânları var ve bunları kullanmalarını da istiyoruz. Vatandaşlarımızın eğer binalarında depreme karşı sıkıntı var ise bunu bir an önce bu imkânlarda var iken yapmalarında fayda vardır. Vatandaşlarımıza da buradan sizin aracılığınız ile bir çağrıda bulunabiliriz.

Valilik Binası Yıkıldığında Buranın Kent Meydanı Olması Gerekir

Hükümet Konağımız büyük bir bina ve şehrin merkezinde tabi depremde hasar görmüş daha önce güçlendirmeler yapılmış, gerektiğinde burası yenilenebilir. Ama yer konusunda bir karar da vermiş değiliz. Çünkü alternatif yerler üzerinde de çalışıyoruz, çünkü hükümet konakları şehir merkezinden çok uzakta olmamalıdır. Vatandaşların her gün hizmet aldıkları yerler rahat ulaşılabilir, insanların rahat gelebileceği ulaşım külfetine katlanmadığı rahat yerler olmalıdır. Onun için en uygun yeri bulmaya çalışıyoruz. Böyle bir gelişme olduğu zaman buraya tekrar farklı bir bina yapılması doğru olmaz buranın kent meydanı olması gerekir.

Çevre Yolu Van İçin Önemli Bir Yatırım

İmar planının ve kentsel dönüşümün en önemli etkenlerinden biri de Van’ın çevre yoludur. Çünkü şu an Van’ın içerisinden geçen transit yol Van trafiğini taşıyamıyor ve çok zaman kaybına sebebiyet veriyor. Alternatifi de yok gibi onun için çevre yolu önemli bir yatırım. Tabii daha önce belli kısımlarında çalışmalar olmuş özellikle Erciş yolu bağlantısı oradan Beyüzümü Mahallesi’ne kadar gelinen kısmında 16 km.’de çalışmalar yapılmış bu taraf kısmında arazinin tahsisi konusunda İmar Kanunu’nun 18. Maddesi uygulanmasıyla bu işin yapılması kararı verilmiş, daha önceden bu noktada da planlamalar yapılmış ama vatandaşlarımızın açmış olduğu davalar var, ortada bu davaların bazılarında yürütmeyi durdurma kararı var, dolayısıyla şu an süreç tıkanmış vaziyette. O süreci aşmanın yolları şu anda aranıyor bunun çabası içerisindeyiz. Karayolları Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı nezdinde çalışmalar sürdürülüyor. Olayı Sayın Vekillerimizin de gündemine getirdik. Onlar da uğraşıyorlar, buradaki tıkanıklığı nasıl aşabilirizin yollarını  arıyoruz, inşallah en kısa zamanda aşacağımızı da umut ediyorum.

Terör Zarar Verebilir Fakat Hiçbir Zaman Başarıya Ulaşamaz

Ülkemizde şu an sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Bazı şehirlerimizde daha sıkıntılı olaylar yaşanıyor ama devletimiz gücünü ortaya koymuş vaziyette. Terör bize zarar verebilir ama hiçbir zaman başarıya ulaşamaz, zarar gören tabii ki öncelikle bölge insanımız oluyor yaşananları hep beraber toplumumuz görüyor. Askerimizin, polisimizin mücadelede ne kadar da titiz davrandığını da görüyor, bu yaşananların insanlarımıza yönelik bir şey olmadığını özellikle belirtmek isterim. Çünkü devlet hiçbir zaman vatandaşının güvenliğini yok sayamaz, bir sokağın girilemez olduğuna devlet kayıtsız kalamaz. O sokak insanların ortak malıdır, devlet orada güvenliği test etmek zorundadır, bunu görmezlikten gelemez.

Van Halkına Müteşekkiriz

Van ilimizde bizler gerekli güvenlik tedbirlerimizi tabii ki alıyoruz. Ama şu da bir gerçek ki Van halkımız da bu gibi olaylara çok prim vermedi. Buradan Van halkına teşekkür ediyorum. Bunun bilincinde olarak davrandılar ve yapılan çağrılara cevap vermeyip kendi güvenliklerine kendileri sahip çıktılar. Burada güvenlik güçlerimizin çalışmaları aldığı tedbirlerin önemi de çok büyük onlar da özveri ile bu ortamın bozulmaması için gerekli tüm çabayı gösteriyorlar, onlara da çalışmalarında başarılar diliyorum.

Eğitim Yuvalarına Yapılan Saldırıları Yürekten Kınıyorum

Okullarımıza gelince hiçbir hadisenin bir okula molotof atılmasına, okulun yakılmasına mazeret olacağına inanmıyorum. Okullar çocuklarımızın, o mahallede yaşayan insanlarımızın çocuklarının eğitim yuvaları, eğer biz çocuklarımızın eğitimlerinden mahrum kalmalarını istiyorsak bunu yapabiliriz, fakat bunu yapacak da bir insan olduğunu düşünemiyorum. Bir mahalledeki okulu yaktığınız zaman kullanılamaz hale getirdiğiniz zaman o okulun sabah zili çalmadığı zaman kim zarar görüyor, o mahallenin çocukları. O zaman molotof atıldığı zaman devlete mi zarar veriliyor, devlet dediğiniz mekanizma insanlar için değil midir? Ayrıca devlete zarar vermek meşru mudur? Bu zarar bizzat orada yaşayan insanlara verilen bir zarardır. Eğer bunu o mahallede yaşayan birisi yapıyorsa o mahallelinin bunun gereğini yapması gerekir. Bizim güvenlik güçlerimiz tedbir alır, inceler, yakalar. Bugün yakalayamaz, yarın yakalar, bunu yapanları mutlaka ortaya çıkarırız ama o okul oranın insanları tarafından kullanılıyor. Eğitim yuvalarına yapılan saldırılar hiçbir şekilde mazur görülemez. Bunu yapanları yürekten kınıyorum. Eğitim yuvasına saldırıyı kabullenmek mümkün değil, bu sadece okullar için değil diğer yerlere yapılanları da aynı şekilde kınıyorum. Vatandaşımızın güvenliği için devlet tüm imkânları kullanıyor, güvenlik önlemlerini alıyoruz. Vatandaşımız da bunun bilincinde ve ona göre hareket ediyor ve bizlere destek veriyor.

Akdamar Adası’nda Yapılan Ayinlerde Tüm Tedbirler Alınıyor

Akdamar Adası Van için de Ermeni Cemaati için de özel önemi olan bir yer. Devletimizde orayı ayağa kaldırdı. Tarihi bir yer ve talepler üzerine kültür bakanlığımızın da izni ile yılda bir kere eylül ayının ilk haftası olmak şartıyla Ermeni Cemaati gelip ayinini yapıyor. Geçen yıl yapılmadı fakat bizler gelmelerini istedik hatta Patrik Bey ile konuştuk da ama gelmeme kararı aldıklarını ilettiler. Bizler gelmelerini arzu ettik ama gelmediler. Son günlerde birden fazla yapılması yönünde söylemler var, devletimiz yaptıkları müracaata göre yılda bir kez yapma kararı vermiş bunun fazlalaştırılması yine hükümetimizin takdirindedir. Onlar talep eder, hükümetimiz de uygun görürse neden olmasın. Biz burada yılda bir kez yapıldığı zaman tüm tedbirlerimizi alıyoruz ve Van olarak en iyi şekilde misafir etmeye çalışıyoruz. Gerek Gevaş Belediyemiz, gerek buradaki diğer kurumlar bu konuda yardımcı oluyorlar.

Van Sevginin, Saygının ve Hoşgörünün Olduğu Bir Kenttir

Van doğasıyla, kültürüyle ve denizi ile özel bir kent. Böyle bir coğrafyada bu güzelliklerin yanında insanlarıyla da çok güzel bir şehir. Bu güzelliklerin farkına varabilmemiz yaşamamız lazım ve bunu daha güzel hale getirerek insanların refah içerisinde yaşadığı, mutlu olduğu bir şehir haline getirmemiz lazım. Bu bizim yöneticiler olarak sorumluluğumuzdadır. Van’ın ekonomik ve kültürel anlamda gelişmesi, eğitim açısından gelişmesi, hem de güvenli bir yer olması ve insanların buralara gönül huzuru içerisinde gelmeleri,  gezmeleri, ticaret yapmaları, buraya üniversite okumaya gelmeleri bizler için çok önemlidir. Yani ülkenin herhangi bir yerine nasıl gidiliyor ise Van’a da gönül rahatlığı ile gelinmesi lazım. Bunu sağlamamız lazım. Bunu sağlamadığınız zaman ne buradaki insanları ne de gelebilecek insanları mutlu edemeyiz. Buranın insanları burada pasta ne kadar büyük olursa bunu da ortak paylaşırsa o kadar mutlu olur. Van geçmişte insanların birbirlerine saygılı, hoşgörülü olduğu, misafirperverlikle anılan, iyilik ve güler yüzlülük ile tanınan bir ilimizdir. Ve bugün de aynı şekildedir.

Kentler Yaşayanların Emanetindedir, Geleceğe Taşınmak Zorundadır

Devlet kurumları vatandaşlarımızın hizmetindedir. Devlet kurumları arasında merkeziydi, yereliydi diye bir şey olmaz. Bütün kurumlar vatandaşlarımızın hizmetindedir. Vatandaş en iyi hizmeti en iyi şekilde almak zorundadır ve bunu bizler sağlamak zorundayız seçilmişler de atanmışlar da buna dâhildir. Onun için bir kişi devletin memurluğunu yapıyor, devletin görevlisi ise önceliğini vatandaşa vermek zorundadır. Onun hizmetinde olduğunu bilmek zorundadır. Tabi ki bu hizmet belli kurallar içerisinde yapılmalıdır, onun kurallarını koyan mekanizmaya bizler devlet diyoruz zaten. O kurallar hem bizleri hem de vatandaşlarımızı bağlıyor. Bizler de kurallara uymak zorundayız, vatandaşımız da uymak zorunda, Karşılıklı uyarsak geri kalan birbirimize göstereceğimiz sevgi ve saygı onu da göstermek zorundayız. Onun için bu kenti en güzel şekilde beraberce mutlulukla yaşanılabilir bir şehir haline getirmemiz lazım. Kentler şu anda yaşayanların emanetindedir, geleceğe taşımak zorundayız ve gelecek nesillere de emanet etmek zorundayız.  

Van Güzel, Daha da Güzel Olacak

Van’ımız için hem merkezi yönetim hem yerel yönetimler hem de sivil toplum ve meslek kuruluşları, kamu kurumları ve vatandaşlarımız… Yani herkes sorumluluğunun bilincinde olmalı ve aramızdaki kardeşliği, hoşgörüyü anlayışı birbirimize saygıyı, sabrı ve tahammülü gösterdiğimiz sürece huzur ve güven içerisinde yarınlara yürüyebiliriz. Van halkı da bunun bilincinde diye değerlendiriyorum. Vangölü Haber Gazetesi aracılığıyla da Van’da yaşayan tüm vatandaşlarımıza selam ve saygılarımı iletiyorum.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz