Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

17 Mart 2022 Perşembe, 16:47

Van Gölü kirliliğinin önlenmesi ve sorunların çözümünün ele alındığı ‘Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı Değerlendirme Toplantısı’ Vali Mehmet Emin Bilmez başkanlığında yapıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Van Valiliği organizesiyle bir otelde yapılan toplantıda konuşan Vali Mehmet Emin Bilmez,  Van Gölü’nün kapsamlı olarak konuşulmasının önemli olduğunu ifade etti. Van Gölü’nün geçmişten bugüne gelen maviliğinin, gelecek nesillere aktarılmasının önemine dikkat çeken Vali Bilmez, “Van Gölü, ve bölgemizdeki doğanın yavaş yavaş kirlendiği, kirlenen, elden çıkan bir doğanın ileride imkan dahi olsa geri gelemeyeceğinin bilinciyle hep birlikte buna sahip çıkmaya çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, bölgenin korunması için genel bir talimat verdi ve değerli eşleri Emine Erdoğan  Hanımefendi de Van havzasının korunması için ne gerekiyorsa bu çalışmaları himaye etmek üzere kendine görev edindi. Kendi adına, bu işleri koordine etmek üzere eski milletvekillerimizden Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Gülşen Orhan görevlendirildi. Bölgede 2 yıldır çeşitli çalışmalar yapılıyor. Korunması gereken bazı alanlarımız koruma altına alındı. Van Gölü ve çevresinde kirlenmenin önüne geçmek, evsel ve atık suların çevrede yarattığı tahribatın önüne geçmek için çalışmalar yürütülüyor. Van Gölü’nü gelecek nesillere temiz aktarmak ve bölge ekonomimize kazandırmak için çalışacağız.”dedi.

Van Gölü’nün kirliliğinin önüne geçmek için çok iyi yol alındığına işaret eden Vali Bilmez, şunları söyledi:

“Katı atık bertaraf tesisi ile çöpler depolanıp bertaraf edilip enerji elde ediliyor. Ayrıca hayvan gübrelerinden enerji elde edilmesi içinde Büyükşehir Belediyemizin çalışmaları var. Ahırların yıkımı konusunda Van halkının, özellikle Van gençlerinin verdiği destek gerçekten bize umut oldu. Yani ahırları yıkarken alabileceğimiz tepkiden korkarken, tam tersine her yıkılan ahır için belediyelerimiz dua aldı, alkış aldı. Onun için çevre konusunda bizim daha ciddi bir desteğe ve baskıya da ihtiyacımız var. Bu süre zarfında bize katkı sunabilecek herkesin fikirlerine de ihtiyacımız var. Bu doğayı bir kurumun koruması mümkün değildir. Sadece devlet kurumlarının koruması da mümkün değildir. Yediden yetmişe kadar bütün vatandaşlarımızla, kurumlarımızla, STK’larımızla, siyasi partilerimizin desteğiyle hep birlikte doğamıza sahip çıkacağız. Önümüzdeki yüzyıl suyun, temiz havanın en değerli, en aranan şey olduğu görülecek. Bu yönüyle de bölgemiz belki dünyanın en zengin bölgesi. Bugün belki daha konforlu bir yaşam için batıya göç eden insanlarımızın, inşallah yakın bir gelecekte, daha konforlu bir yaşam için tercih edeceği bölgenin, bölgemiz olacağından hiçbir şüphemiz yok. Onun için bölgemize sahip çıkalım. Bölgemizin keşfedilmeyi bekleyen dünya kadar güzellikleri var. Ne olur bunları da ortaya hep beraber çıkartalım, dünyaya da tanıtalım. Van Gölü’ndeki mikrobiyalitlerden Van canavarına hepsini tanıtalım. Van’ı bir inanç turizmi merkezi yapmalıyız. Kentimizde hoşgörü iklimini hakim kılmamız gerekiyor. Van bir şehri değil bölgeyi ifade ediyor. Van dediğimizde içinde Hakkari, Ağrı, Bitlis ve Şırnak da var. Van, bir yörenin kültürünün adıdır. Onun için Van’a sahip çıkacağız. Van’da yatırım yapan her iş insanımız, bizim için enköklü olan odur. Kim Van’ın doğasına, çevresine sahip çıkarsa en has Vanlı da odur.”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan ise toplantıda bütün bileşenlerin ve çalışanlarıyla Van Gölü’nün korunması için bilgi alışverişinde bulunacaklarını belirterek, “Van Gölü ile ilgili ortaya çıkan olumsuzlukları gidermek, daha iyiyi, daha güzeli nasıl yapabilir onu ortaya koymak üzere bir çalışma yürütüyoruz. Bu süreci Van Gölü tertemiz olana kadar devam ettireceğiz. Ama ondan sonra da korumayı nasıl devam ettireceğimizin çalışmalarını birlikte sürdüreceğiz. Güzel bir çalışma yapacağımıza inanıyorum. Biz bakanlık olarak hem çevre eğitimlerine yönelik, hem Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’müz, hem de diğer birimlerimizle Van Gölü’nün korunmasıyla ilgili yerel yönetimlerimize destek ve kamu idaresi organizasyonları noktasında bütün gayretlerimizi ortaya koyacağız. Kısa sürede Van Gölü’müzün bu güzelliğini daha nasıl koruyabiliriz onun çalışmasını yapmış olacağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan da 2 yıldır ‘Van Gölü Koruma Eylem Planı’ çerçevesinde çalışmalar yürüttüklerini vurgulayarak, “Biliyorsunuz çalışmalarımızı Sayın Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi himayelerinde yürütüyoruz. Bizler de koordinasyonunu yapmaya çalışıyoruz. Kurumlarımızla, STK’larımızla ve belediyelerimizle, el birliğiyle, beraberce güç birliği yaparak bu çalışmayı yürütüyoruz. Van Gölü’nün kirlilik kaynaklarından en büyüklerinden bir tanesi olan kirli atık su kaynağımız mevcuttu. Bunu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyemizle birlikte bunu bertaraf ettik. Geçen sene ‘Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimiz devreye girdi. Daha sonra Van Entegre Katı Atık Tesisi ve birçok merkezde de istasyonlar devreye girdi. Bu bizim için sevindirici 2 önemli unsur oldu. Bu çalışmaya destek veren kurum ve STK’larımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından katılımcılar kendi aralarında görüş alış verişinde bulundu.

Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, kaymakamlar, Sahil Güvenlik Van Gölü Grup Komutanı Binbaşı Fırat Aslan, Van Gölü’ne kıyısı olan ilçelerin belediye başkanları, ilgili kurumların müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz