Tandırvan’dan avlanma yasağına destek

20 Nisan 2018 Cuma, 08:53

Van Balığını tandırda pişirerek balığa tandır lezzetini katarak yerli ve yabancı misafirlere sevdiren Tandırvan Balık Evi, başlayan 3 aylık avlanma yasağına istinaden, “ Almayacağız, pişirmeyeceğiz ve yedirmeyeceğiz” sloganıyla  Van balığının üreme dönemine  destek veriyor.

Van’da bir ilki gerçekleştiren ve farklı  konsepte balık çeşitlerini tandırda pişirerek hizmet vermeye başlayan ‘ Tandırvan Balık Evi  işletme sahibi  Şükran Cansever , 15 Nisan’da başlayan Van balığı avlanma yasağına destek olmak amacıyla  işletmesinde 3  ay boyunca  Van balığını pişirmeyeceklerinizi söyledi.

Cansever, ,İşletmeyi açtıklarından beri Van ve Van balığının tanıtımına büyük katkı sunduklarını ifade ederek, “  Van ekonomisi  için önemli bir katma değer olan ve binlerce insanın geçim kaynağı  haline gelen Van balığına herkesin özveriyle sahip çıkması gerekir.  Yemesini, yedirmesini  biliyorsak; bu eşi benzeri  olmayan  hazineyi  de korumasını  ve  daha çok zenginleşmesini  de bilmemiz gerekir.  Son zamanlarda Van halkı  avlanma yasağına önemli ölçüde uyduğunu,  İnsanlar  artık Van’da Van balığının dışında başka balık olmadığını farkında. Bu nedenle  Son iki yıldır uygulanan sıkı denetimler ve cezai muideler  de etkili olduğu  gibi insanlarımızın da bu yönde bilinçlenmesini  sağlanmıştır.

Tandırvan Balık Evinde, avlanma yasağı boyunca  balık severlere çiftlik balık çeşitlerini ve yine eski bir gelenek olan “Tuzlu ve Kurutulmuş”  Van balığını sunacaklarını ifade eden Şükran Cansever, “ Balık üreme dönemlerinde milletin şoklu balığı varsa, bizime kurutulmuş ve tuzlu balığımız vardır.  Bu süre zarfında  yine unutulmuş bir gelenek olan tuzlu balığı da müşterilerimize sevdirmeye  çalışacağız. Ancak yüksek tansiyon problemi olanlara kesinlikle tavsiye etmiyoruz” dedi.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz