SPORUN VE SPORCUNUN TEK DOSTU VANSESİ GAZETESİN’DEN RIDVAN CAN İLE SPORA DAİR ÖZEL ROPÖRTAJ

29 Ocak 2017 Pazar, 20:34

Röportaj: Beraat Öner

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1993 yılında Vansesi Gazetesi’nde dağıtıcı olarak işe başladım bu süre zarfında muhabirliğe ilk adımı attım ve yaklaşık 27 yıldır Vansesi Gazetesi’nde gazeteciliğin yanı sıra spor yazarlığı yapıyorum. Öte yandan 18 yılık amatör ve profesyonel futbol hayatım bulunmaktadır.

Federasyonun Van amatörüne bakışı nasıl?

Bugüne kadar, “Van Amatör Futbol” konusunda takip ettiğim her konuda sonuç aldım. Bir tek, Türkiye Futbol Federasyonu’nun Amatör Futbola olan ihanetini önleyemedim. Yaklaşık 10 yıl önce kaleme aldığım yazıyı tekrar sizlerle paylaşıyorum. Türkiye Futbol Federasyonu’nun Van’da amatörlerin hayatında hangi değişikliği yapmış bir bakın.

Bir amatör futbol sezonuna daha bildik sorunlarla “merhaba” dedik. Şimdiden söylüyorum; bu yılı da kaybettik. Van dışında amatörlerin halini soran bir tek gazete gösterebilir misiniz? Mümkün değil. Amatör futbol organizasyonunun önemini anlamayanlara anlatmak için bir kez daha yazıyorum. Görünen o ki, bu yazılar sürecek. Amatör futbol, Türk futbolunun kalbidir. Bu kalbin damarlarının tıkanıklığı, bugünkü Türk futbolunun içler acısı halinin fotoğrafı demek. Amatörlerin ihmal edilmesinin sonucudur bugünkü vahim durum. Türk futbolunun tek sorumlusu olan Türkiye Futbol Federasyonu, amatör futbol konusunda çağ dışı bir sistemle, Van Amatör futboluna ihanet etmeyi bu sezon da sürdürüyor. Niye mi? Çünkü amatörlerin yaşamında yine değişen hiçbir şey yok.

Amatör Spor Kulüpleri kapanırken 1974 Vanspor nasıl kuruldu?

Vanspor’un ve birçok kurum takımının tarih sahnesinden çekildiği yılların ardından, bir daha toparlanamayan Van futbolu, yeni bir ivme kazanmak üzere.  Efsane Vanspor’un kaptanlarından Turgay Karatekin önderliğinde, Vanspor’un kurulduğu yıl olan 1974 tarihini adında barındıran, yepyeni bir takım kuruluyor.

Kurucu kadro oldukça tecrübeli isimlerden oluşuyor. Özlediğimiz efsane Vanspor ruhunu yaşamış ve yaşatmış olan eski futbolcu, teknik adamların bir araya gelmesiyle cesur bir adım atılmış. Kuruluş işlemleri tamamlanan 1974 Vanspor kulübü, titiz seçmeler sonucu 125 sporcuyla Amatör, U13-14-16…gibi kategorilerde 2014-2015 sezonunda mücadeleye başlayacak. Kuruluş amacı ve ortak misyonu, Van’ın futbol potansiyelini harekete geçirmek olan bu oluşumu, doğrusu heyecan ve umutla karşıladım. Bu şehirden aslına bakarsanız daha ne takımlar çıkar. Aynı zamanda bölgesinin de lokomotifi olan bu kent, tam bir futbolcu fabrikasına dönüşebilir.

Şehir Stadyumu yerine yapılmalı mı?

Atatürk stadı yıkılacak ve yenisi yapılacak. Bunlar kısa vadede olacak işler değil. Nereden bakarsanız bakın, yıllarca sürecek işler. O yüzden Atatürk Şehir Stadı’na alternatif bir stat olmadan, asla bu işlere girilmemeli.  Neden ikinci stadımız olmasın? Vanlı futbolseverler spor adamaları imar planında söz sahibi ve ortak sorumluluğu olan Van Büyükşehir Belediyesi bu yanlışa karşı çıkmalılar. Eğer eldeki imkânlar kaybedilirse, bir daha asla geri alınamayabilir. Bu nedenle kesinlikle Van Şehir stadyumunun mevcut yeri değerlendirilmeli ve stadın değiştirilmemelidir.

Stadyum arkasındaki 75.Yıl Çim sahası neden kullanılmıyor?

Evet, yıllarca Vanspor ve Van’daki Amatör futbol takımlarına hizmet veren ve mülkiyeti Gençlik ve Spor’a ait olan Atatürk Şehir Stadı ve stadının arkasında bulunan amatör lig maçlarının oynandığı çim saha yaşanan deprem sonrası kullanılmaması nedeniyle hizmet dışı kalmıştır. Van gibi Büyükşehir unvanı almış bir kentin futbolunu Sanayi Sitesi ve İŞGEM olmak üzere sadece iki amatör sahaya mahkûm edilmiş durumda bu nedenle ilimizde bulunan saha yetersizliğinden dolayı 75. Yıl çim sahası Van amatör spor kulüplerine yeniden kazandırılmalıdır.

İlin vekillerinin Van’ın sporuna katkı sağlıyor mu?

Geçmişte de dile getirdiğim gibi “Allah bu kenti, spordan bu kadar uzak vekillerle bir daha TBMM’nde temsil ettirmesin” diye serzenişte bulunmuştum. Bu eleştirilerimizde haklı payımız % 100’dü. Çünkü biz kendilerini her basın toplantısında ve şehre geldiklerinde çok yakından takip ediyoruz ama onlar bizim yazdıklarımızı okuma zahmetinde bulunmuyorlar okuma zahmetinde bulunmuş olsalardı bizlerde ilin içinde bulunduğu spor enkazını onlara anlatmış olacaktık maalesef gelinen süreçte bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığıyla Ankara Van git gel aynı tas aynı hamam misali.  Üzülerek ifade edeyim ki, karnesi spor adına son derece kötü notlarla dolu birçok vekil, STK ve İş adamlarımız bulunuyor. Bir ulusun kaderine maya olmuş, ölümsüz şehir, ebedi Van için yine Meclis’te görev yapacak halkın iradesidir, saygı duyulması gerekir. Spor, toplumların ve ülkelerin yaşamında bu kadar önemli yer tutarken, bir şehrin milletvekillerinin spordan “bihaber” olması asla kabul edilemez ve Van’ın temsilcilerinin spora bu kadar uzak olmaları çok acı verici.

Van’ın spor adına fotoğrafı çok parlak değil. Koca bir şehir bir milyonu aşkın nüfusa sahip olmasına rağmen 3 semt futbol sahasına mahkûm edilmiş amatör spor kulüpleri ne yazık ki, çaresizlik içinde çırpınıyor. Yıllardır Vansesi Gazetesi Spor Müdürü olarak dile getiriyoruz. Nüfus olarak Van’da konumuna yakışır, başta spor tesisi olmak üzere çok büyük eksikler var. Geçmişte sorduğumuz soruları tekrar gündeme taşısak, yeni dönem için de hayırlı bir başlangıç olur diye düşünüyorum.

Şimdi Birlik Zamanı! Her kes bunu iyi bilsin bu takımın gerçek sahibi Van halkıdır. 7’den 70’e herkesin takıma destek vermesi ve şehir insanının söz sahibi olacağı gündür. Bu süreçte yapılacak tüm katkılar hiçbir zaman unutulmayacaktır. Bugün Van Büyükşehir spor olmak üzere ilin diğer spor kulüplerini ve sporcularını sahipleneni yarın Vanlı da sahiplenecektir. Bu şehir hepimizin diyenler bu şehrin en önemli markasına sahip çıkmalıdır. Bu kentin tek takımı var. Vanspor’dur. Çünkü bu takımımızın temsil ettiği yer VAN’ dır!

Sponsor desteği var mı?

Van’ı profesyonel ligde temsil eden tek kulübümüz Van Büyükşehir Belediyespor var onunda sponsoru yok maalesef.  İlimizde her yıl düzenlenen yapılan su sporlarına ve farklı kurumlardan özel sektörlerde gerçekleştirilen etkinliklere her türlü sponsorluk desteği veren şehrin büyük iş adamları, özel hastaneler, fabrikalar ve bu şehirde kazanan büyük şirket ve sevgili Vanlı esnaflarımız, ”Van Büyükşehir Belediyespor’un oynayacağı tüm resmi müsabakalarda giyeceği formaların göğüs, sırt ve şort bölümlerinde yer alacak reklamlar için herkesin reklam vermesi ve Van Büyükşehir Belediyespor’a destek olmaya çağırıyoruz.

Van Nur Tatar’ı sahiplendi mi?

İlimiz adına son zamanlarda çok güzel gelişmeler var. Bunlardan biri göğsümüzü kabartan Van’ın Nur’u Nur Tatar, evet şehrimiz başta olmak üzere Türkiye’yi Londra olimpiyatların da ulaşılması güç bir başarıyla temsil etti. Dünya’nın konuştuğu Nur Tatar ile hepimiz gurur duyuyoruz. Kendisini tebrik eder başarılarına yenisini eklemesini diliyoruz. İlimizin bu tür spor etkinlikleriyle dış dünyaya tanıtılması şehrimiz açısından son derece önemli olduğunu bir kez daha gördük.  Ancak başarıdan, tanıtımdan söz edenler,  kurum kuruluşlar, meslek odaları,  spor dernekleri, siyasiler; Nur’un başarısından sonra küçük bir mesaj dahi yayınlamamaları, ilgisiz,  sessiz kalmaları dikkatimi çekti. Yani Nur Tatar’ın bu başarısını Van yeterince sahiplenmedi!  Neden acaba?  Bu ilgisizliği, bu duyarsızlığı birileri çıkıp izah etmeli. Van öz çocuğunu olimpiyat madalyası alan Nur Tatar’ı Antalya kadar sahiplenemedi, bağrına basmadı, üzücü olan bu.

 

 

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz