Saygın;”Kürdüm Ama PKK’lı Değilim”

Başkan Saygın, yerel seçim çalışmaları, çözüm süreci ve Kobani olayları hakkında kısaca açıklamalarda bulundu.

06 Aralık 2014 Cumartesi, 02:41
Rasim Saygın vangölü Haber röportaj Van

HÜDA PAR Van İl Başkanı Rasim Saygın ve üyelerinden Vangölü Haber Gazetesi’ ne ziyaret.

Hüda Par partisi Van il Başkanı Av. Rasim Saygın ve parti üyeleri Murat Kaya, Übeydullah Yıldız ve Zahit İlbay VanGölü Haber Gazetesi’ne ziyarette bulundular.

Hüda par Van İl Başkanı ve heyetini VanGölü Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Beraat Öner karşıladı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dilen getiren Öner, Saygın ve ekibine teşekkürlerini iletti.

Daha sonra söz alan Başkan Saygın yerel seçim çalışmaları, çözüm süreci ve Kobani olayları hakkında kısaca açıklamalarda bulundu.

Seçim Havasına Girmiş Durumdayız

Genel seçimlerde yer alacaklarını ifade eden saygın parti olarak bağımsız adaylar olarak mı yoksa parti olarak mı gireceğimizin henüz belli değil, genel merkezimizin kararını bekliyoruz. Fakat bu bağımsız adayda da olsa parti adına da olsa seçime mutlaka gireceğiz. Seçime girmek için gerekli altyapıyı hukuksal olarak oluşturmuş durumdayız. Teşkilatlarımız yeterli sayıya ulaşmış durumda ve aralık ayı içerisinde ilçe kongrelerimiz yapılacak. Mahalle çalışmalarımız sürüyor. Esnaf ziyaretlerimiz sürüyor halkımıza gidiyoruz yaşadığımız sorunları anlatmaya çalışıyoruz, basın ziyaretlerimiz var bir nevi seçim havasına girmiş durumdayız. Çalışmalarımız o yönde gidiyor. İnşallah seçime yakın bunlar daha da yoğunlaşacak.

Hükümet çözüm noktasında hata yaptı

Bu şekilde çözüm olamayacağını dile getiren başkan aslan; Hükümet Kürt sorununun çözümü noktasında daha başından hata yaptı. Bizler bu günleri görerek itirazlarımızı sunduk evet bir çözüm barış süreci olmalı fakat bunun yolu usulü hükümetin takılmış olduğu tavırla olmaz.

Kürt sorunu sadece PKK nin ortaya çıkışı ile beraber ortaya çıkmadı

Hükümet ben Kürt sorununu çözeceğim diyorsa Kürt sorununun kaynağını bilmesi lazım bu nerden doğdu, Kürt sorunu sadece PKK nin ortaya çıkışı ile beraber ortaya çıkan bir sorun değil. Bu devletin kuruluşundan bu yana Osmanlının son yıllarlından itibaren ortaya çıkan ve bu güne kadara gelen bir sorundur. Şimdi diyoruz ki Kürt sorununun çıkışındaki sebep nedir. Ulus devlet anlayışı yani insanları tek tipleştirip Türk ulus devleti vatandaşı tanıma çerçevesinde herkesi Türk sayabilme tanımı ve bu şekilde de birli ırkları en azından hukuksal anlamda tanımama yok sayma asimize etme hareketleri. Şimdi bu ne doğurdu Türk ulusalcı devlet anlayışı doğurdu. Şimdi siz uzunca bir ara geçtikten sonra diyorsunuz ki ben bu sorunu çözü cem. Tamam, çözelim fakat çözdüğünüzde sorunun kaynağı belli iken Türk ulusalcı yaklaşım iken sorunun kaynağını siz bunun çözümünü Kürt ulusalcılar ile yapmaya kalkışırsanız çözmemiş olursunuz bu sorunu daha da kamcık hale getirmiş olursunuz yani muhataplık konusunda siz bütün Kürtleri muhatap kabul ederek tüm sivil toplum kuruluşları kanaat önderlerini tüm partilerini muhatap alarak adımlar atacaksınız ki sizin vatandaşınız olduğu gerçeği ile hareket edeceksiniz ki sorun çözülsün.

Vatandaş yani bir Türk hangi hakka sahip ise bir Kürt’ te o hakka sahip olmalı mantık bu olmalı ve buna göre de bir yol haritası belirlenmeli ve adımlar atılmalı. Bu noktada atılacak tüm adımları da destekleyeceğimizi duyurduk.

Kürdüm fakat PKK’lı değilim

Burada yanlışlık bütün bir yüzyıllık sorunu getirip PKK ye dayandırıp diyorsunuz ki benim muhatabım PKK, HDP ve KANDİL. Kürt sorunu sadece PKK nin ortaya çıkışı ile beraber ortaya çıkan bir sorun değil. PKK, Kandil ya da Öcalan bunlarla bu sorunu çözü cem diyorsunuz. Bunu yapmanız demek bütün Kürtleri onlara teslim etmeniz demektir. Kürtlerin tek temsilcisi olarak onları kabul etmeniz demektir. Buda kendi içerisinde sorunlar doğurur. Çünkü bu insanlar ben Kürtlerin temsilcisiyim dediği zaman kendisi gibi düşünmeyenleri Kürt kabul etmiyor. Her olayda ve her eylemde görüyorsunuz ki Kürtlerin adına konuşanlar çıkmış yine Kürtlere saldırmış Dükkânlarını yağmalamış kaçırmış öldürmüş vs. Şimdi bu baştan atılan adımın sonucudur. Yanlıştık buradan ibaret eğer amaç silah bırakma ise PKK Öcalan ve kandille görüşmeniz normal yani onların elbette ki şartları olur oturursunuz konuşursunuz müzakere edersiniz Pazarlığını yaparsınız buna biz karışmayız fakat mesele Kürt hakkı ise yani bakın ben kürdüm fakat PKK li değilim benim hakkımı benim siyasi düşüncemi benim rengimi yansıtmayan başka biri ile pazarlık edemezsin benim talebim farklı olacaktır belki. Dolayısıyla beni ona mahkûm edemezsiniz bu bakış açısı buraya getirdi ve barış sürecinin birazda bakış açısı asker polis ile PKK’nın örgütün silahlı güçlerinin çatışması üzerine kuruldu. Yani Esas alınması gereken nokta, halkın huzur ve güvenliği iken, asker polis güvenliği ekseninde bir görüşme trafiği yürütüldü. Haliyle bunun sonucu olarak güvenlik güçleriyle bir çatışma olmasın da gerisi kendiliğinden olur gibi bir mantık yürütüldü.

Halk korumasız ve güvenliksiz bırakıldı

Halkımız korumasız ve güvenliksiz bırakıldı. Bu politikanın yanlışlığı 6–8 Ekim olaylarında ortaya çıkmıştır. Halk örgütle karşı karşıya bırakılmış ve örgütün insafına terk edildi ve polis bu olaylara müdahale etmedi.

Kobani olaylarında devletin olmadığını anladık

Kobani olaylarında devletin olmadığını bir kez daha anladık ortada devlet yok saldırılar devam ediyor polis ve güvenlik güçleri aranıyor fakat müdahale edilmiyor. En son Diyarbakır Valisi Bu gerçeği, eğer Kobani olaylarında şiddetin yaşandığı çatışmaların olduğu yerlere polis gönderseydik çok sayıda şehit verirdik şeklinde ifade etmiştir. O zaman Sn. Valiye şunu sormak lazım Polis ve Asker ne için var. Eğer bir yerde bir suç işleniyorsa, polis derhal oraya müdahale etmekle görevlidir. Eğer bu yapılmıyorsa devlet yok demektir. Bu durumda da saldırı altında olan insanlara meşru müdafaa hakkı doğar ve bu ülkemizi, bir iç çatışmaya götürür. Bu tehlike çok ciddi olarak irdelenmeli ve benzeri hatalara bir daha düşülmemelidir. Zira iç çatışma çok daha tehlikeli bir durumdur.

İnsanların huzuru refahı göz ardı edilemez

Çözüm süreci bu mantıkla sürdürülecekse devam edecekse, yüreyecekse bu çözüm değil. Çözümsüzlüğün daha da derinleştirilmesi demektir. Dolayısıyla hükümet belki bu noktada Kobani olayları ile beraber açıklamaları oldu. Kamu düzeni farklı çözüm süreci farklı denildi. Fakat insanların huzuru refahı göz ardı edilemez çünkü barış sürecindeki amaç budur insanların huzurunu güvenliğini sağlamak analar ağlamasın denildi evet amaç eğer bu ise o halde siz buna yönelik adımlar atın atılan her adımın karşısında durmak zorundasınız halkı halk içerisindeki örgütleri karşı karşıya getirecek bir takım olaylarda uzak durmalı bunun gerçekleşmesine olanak vermemek gerekir. Devlet olmanın gerekliliğidir bu haliyle eğer bu şekilde sürer ise çözüm sürecinden bahsetmek doğru değildir bu pkk devlet görüşmesi olur bir süre daha belki devam edebilir ama neticesinde yine patlak verecektir bir yerde ve korkumuz da budur. Eğer devletin bu şekilde olaylara yaklaşımı devam ederse yani halkı sahipsiz bırakmaya çalışırsa halkı örgüt ile karşı karşıya getirirse bu durumda korkumuz o ki dahi ciddi sorunlar iç çatışma sürecinin yaşanma ihtimalidir biz buna karşı bu noktada bizim çözüm süreci ile ilgili olarak yaklaşımımız öncelikli olarak masada bu olmalı halkın huzuru güveni adına her türlü eylemsellikten adımdan uzak duralım buna yönelik olarak ta tarafların bir anlaşma yapmaları gerekiyor ve ekstradan dediğimiz gibi muhataplık noktasında bütün bir halka yönelik bir muhataplık noktası oluşturulması gerekir.

Yine son günlerde basına yansıya tartışmalara da değinen Saygın, görüşlerini ve tabanlarından aldıkları sorunları gündeme taşıyan STK ve temsilcilerine bu görüşlerinden dolayı baskı yapılmasını ve hakarete uğramasını da kabul edilemez olarak görüyoruz.

dedi.

Haber – Röportaj: Beraat Öner

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz