SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. ERGÜN YANMAZ VANGÖLÜ HABER’İN SORULARINI YANITLADI

29 Ocak 2017 Pazar, 20:15

 

İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, Ülkemiz sağlıkta dünmüşüm politikasıyla çıktığı yolda sağlığı korumak, koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerini geliştirmek insan sağlığına duyarlılığı artırmak, mevcut alt yapıyı güçlendirmek gibi birçok konuda zirvedeki yerini alarak, sergilediği gayret ve hassasiyet ile değişen sağlık uygulamalarına hızla yenilenen sağlık teknolojisine uyum sağlayarak dünya devletine emsal teşkil etmeyi başarmıştır dedi.

SORU: Van İl Sağlık Müdürlüğü Olarak Çalışmalarınızdan Söz Eder misiniz?

VAN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK SAĞLIK ALANINDA BAŞARILI ADIMLAR ATILDI.

2011 yılında ilimizde yaşanan iki büyük depremin ardından daha iyi sağlık hizmeti sunarak, Bölge halkının memnuniyetini artırmak için, sağlık hizmetinin her basamağında birçok proje Sağlık Bakanlığımızca başarılı bir şekilde hayata geçirilmiş olup, daha iyi noktasında tespitler ve çalışmalara maksimum çaba ile yürütülmektedir.

Eksikliklerimiz ve olması gerekenleri biliyoruz ve bu kapsamda 2017 yılı içinde Van il sağlık çalışanları olarak var göçümüzle her zamankinden daha büyük bir gayretle bölge halkı için gereken emeği ortaya koyacağız. İlimizde ve Türkiye’mizde sonsuz sevgi, saygı ve sabır ile hizmeti sunumunda emek vererek tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.

Dr. Yanmaz, Sağlık Bakanlığımız Van için büyük yatırımlar yaptı. Vatandaşlarımızın sağlık hizmetleri ihtiyaçları açısından sosyal güvence altına alındığı ve sağlık hizmetlerinden memnuniyetin anlamlı ölçüde arttığı bu dönemde uygulamaların sürdürülebilirliğini sağlamak hem de kaliteyi düşürmeden arttırmak en önemli hedeflerimiz arasındadır.

Büyük özveriyle çalışan ve birçok vatandaşımızın hayatını kurtaran sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Hastalıklarla mücadele edilmesi konularında Bakanlığımız ve Müdürlüğümüzce planlama, uygulama ve denetim işlevlerinde son yıllarda önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Sağlığın iyileştirilmesinde ve geliştirilmesinde, bundan sonra da istikrarlı bir biçimde sürdürülebilir kılınmasında en önemli güvencemiz bütün sağlık çalışanlarımızın samimi çabaları ve fedakârlıklarıdır.

Bilindiği üzere Van’da 2011’de yaşanan depremlerden sonra yapımına başlanan ve 12 Mart 2016 tarihinde dönem Başbakanımız Ahmet Davutoğlu tarafından hizmete açılan Türkiye’nin ilk ve tek akıllı hastanesi kapılarını bölge halkına açtı.  Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından Sağlık Bakanlığı, 2015 yılı yatırım programı kapsamında yeni yapılan Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Kardiyovasküler Cerrahı  (KVC) hastaneleri ilimiz ve diğer bölge illerine ’de ev sahipliği yapmakta ‘’ Bölge Sağlık Üssü ‘’ olarak hizmet vermekte.

Sağlık Bakanlığımızın, yatırımları bunlarla sınırlı kalmayıp ilçelerimizde dâhil olmak üzere sağlık hizmeti yatırımları bulunmaktadır.

İlçelerimize ’de yeni yapılan hastaneler, Özalp Devlet Hastanesi başta olmak üzere: 75 yatak kapasitesi ile vatandaşlarımızın hizmet vermektedir. Ayrıca yakın zamanda faaliyete girecek hastanelerimiz Erciş Devlet Hastanesi, 214 Yatak, Çatak entegre ilçe hastanesi 25 yatak, Muradiye Devlet Hastanesi 75, yatak kapasitesine sahiptir; Van merkezde yeni hizmete açılan Ağız Diş Sağlığı Merkezi 60 Ünitelik Kapasitesi ile halkımıza hizmet vermektedir.

Son zamanlarda hükümet tarafından başlatılan sağlık hizmetleri, Van ilinde de gerekli yatırımların olacağı ifade etti.

 

Soru: 2017 yıllı kapsamında hayata geçirilecek yeni projeler var mı?

Van sağlık İl Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, yaptığı özel açıklamada, Van’ın Edremit sınırları içerisinde devasa yatırımların olacağını dile getirdi.

Vatandaşların hizmetin en iyisini hak ettiği vurgulayarak; “450 yataklı hastane konusunda, uzun süredir, arsa çalışması, proje çalışması, ihale aşamaları, sağlık bakanlığı, yatırımlar Genel Müdürlüğü tarafından takip edilmiş ve çeşitli görüşmeler yapılarak son aşamaya gelindiğini belirterek.

Yeni yapılacak tesisin Üç bölümünden oluşan bir hastane olacağını. 150 yataklı fizik tedavi rehabilitasyon, 150 yataklı psikiyatri, 15 yataklı yüksek güvenlikli adliye psikiyatri hastanelerinden oluşacağını ifade ederek, göl manzaralı bir yerleş keste olan çok güzel bir tesis olacak dedi. Yanmaz,149-150 dönüm üzerinde kurulacak. Yeri gerçekten son derece güzel beş yıldızlı otelleri aratmayacak şekilde tasarlanan bir hastane olacak. 2017 yılı içerisinde inşallah temeller atılacak. Bir aksilik olmazsa, kısa sürede bitirileceğini tahmin ediyoruz” diyen Van Sağlık İl Müdürü Ergün Yanmaz, birçok ilçede de yeni hastanelerin kurulacağını söyledi.

Soru: Son olarak sağlık müdürlüğü bünyesinde yer alan 112 acil, UMKE, sakom işleyişinden söz eder misiniz?

İl sağlık müdürlüğümüz bünyesinde hizmet veren 112 Acil Sağlık Afet Hizmetleri şubesi , (UMKE) Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi ve (SAKOM) Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi olmak üzere 7/24 hizmet vermekteler.

112 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ

Van’da çetin geçen kış mevsiminde yolu kapanan yerleşim birimlerindeki hastaların hastaneye ulaştırılmasında büyük çaba sarf eden 112 Acil Servis ekipleri, kış hazırlıklarını tamamladı.

Açıklamalarda bulunan Van İl Sağlık Müdürümüz Dr. Ergün Yanmaz, 32 acil sağlık istasyonunda 76 tam donanımlı araç ve 430 personelle acil sağlık hizmeti verdiklerini söyledi. Dr. Yanmaz, “Van İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Acil Afetlerde Sağlık Hizmeti Şube Müdürlüğü İl Ambulans Servisi Başhekimliği olarak merkez il ve ilçelerimizde 32 acil sağlık hizmet istasyonu, 76 acil sağlık hizmet aracı ve 430 personelimizle ilimize acil sağlık hizmeti sunmaktayız. Bunlar içerisinde klasik ambulanslarımız var. Bunların içerisinde 4 sedyeli ambulanslarımız var. Bunlarda toplu yaralanma ya da toplu travmaların söz konusu olduğu vakalarımıza daha nitelikli bir şekilde müdahale edebiliyoruz”

UMKE- Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi

Van İl Sağlık Müdürlüğü UMKE Bölge Koordinatörlüğü olarak ,”UMKE ekiplerinin çalışma sistemi, eğitimleri ve görev alanlarıyla ilgili detaylı eğitimler ekiplerimizce verilmekte.

UMKE; Ulusal medikal kurtarma ekiplerimiz, deprem, sel, heyelan, yangın, çığ, trafik kazası ve bunun gibi birçok doğal afet ve felakette dünyanın dört bir yanında ihtiyaç duyulduğunda her an göreve hazır beklemektedir. Ekipler, yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da aktif olarak görev almaktadır. UMKE son teknoloji haberleşme ve lojistik imkanlara sahiptir. Özel eğitimle UMKE’ye katılan gönüllü sağlıkçılardan oluşmakta, Bize bağlı 5 il var. Van, Hakkari, Bitlis, Ağrı ve Muş illerindeki UMKE ekipleri ile koordinasyonlu bir şekilde çalışılmamaktadır dedi.

SAKOM

Van Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi (SAKOM) Sağlık ekiplerine büyük kolaylık sağlıyor.

(SAKOM) Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi ‘un Van, Bitlis, Hakkari, Muş ve Ağrı’da hastaya ulaşmak için gerekli koordinasyonu sağladığını söyledi.

SAKOM biriminin 112 acil sağlık ve UMKE ekiplerine büyük zaman kazandırdığını ifade eden Yanmaz, 7/24 saat hizmet veren birimde 10 sağlık personelinin çalıştığını ifade eden, Yanmaz, ekiplerin SAKOM sayesinde vakaya ulaşmada organize hareket ettiğini belirterek şöyle konuştu “Her türlü olağan dışı durumlar, toplumsal olaylar, afet, hasta kurtarma operasyonları ve özellikle de kış aylarında olumsuz hava koşulları nedeniyle ulaşım sıkıntısı yaşanan vakalara ulaşmada koordinasyonu sağlıyoruz. Ekiplerimiz, sıkıntıyı giderecek diğer paydaş kurumların faydasına olacak şekilde 112 ve UMKE birimlerimizle yapacakları organizasyonla daha kısa sürede ve güvenle hastalara ulaşmakta, çalışmalarını da koordinasyonlu bir şekilde yürütmektedir.

 

 

 

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz