Öğrencilerden Atıksu Arıtma Tesisine Teknik Gezi

20 Nisan 2016 Çarşamba, 16:01
Öğrencilerden Atıksu Arıtma Tesisine Teknik Gezi

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından işletmesine teknik destek verilen Edremit İleri Biyolojik Atık Su Arıtma tesisine bir grup öğrenci heyeti teknik gezide bulundu.

Okul idarecileri tarafından düzenlenen program çerçevesinde Van Özel Çınar Koleji öğrencileri, Edremit İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisini gezerek bilgi aldılar.

Arıtma tesisine gelen öğretmen ve öğrenci heyetine bilgi veren Tesis sorumlusu Çevre Mühendisi Ahmet Durak, işletmenin teknik altyapısı ve çalışmalar ile ilgili detaylı bilgiler sundu.

Öğrencilere, tesisin yaptığı işlevlerden, atık suların arıtılmadan doğrudan çevreye bırakılması durumda, oluşabilecek çevre sorunları ve ekolojik denge bozulmalarından, ayrıca Van Gölünün biyolojik ve fiziksel olarak kirlenebileceğinden bahsedildi. Van Gölünün kirlenmesi ve oluşabilecek çevre sorunlarının, başta insan olmak üzere karada ve suda yaşayan tüm canlıları olumsuz etkileyeceği, hatta suda bulunan bazı canlıların, atık suyun içinde bulunan kirletici maddelerden ötürü ölebileceği bilgisi aktarıldı .

Son olarak Van Gölüne deşarj edilen çıkış suyunda incelemeler yapılırken, tesisin çıkış suyunun çok berrak ve temiz olduğu da gözlendi. Heyette bulunan öğretmen ve öğrenciler, gördüklerinden çok etkilendiklerini ve tesisin tam faal halde çalışmasından memnuniyet duyduklarını aktardılar. Bunun için arıtma tesisi ve VASKİ çalışanlarına teşekkür ederek. bu tür gezilerinin devam edeceğini belirttiler.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz