“Kalp Krizi ve İnme hastalarının Girişimsel tedavi öncesi sürecin yönetimi ile ilgili Uzmanlardan 112 çalışanlarına seminer “

15 Ocak 2022 Cumartesi, 00:16

Van’da 112′ çalışanlarına yönelik kalp krizi ve inme nedeniyle girişimsel tedavi gereken hastaların uygun merkeze taşınması ile ilgili hastane öncesi sürecin yönetimi ile ilgili eğitim toplantısı düzenlendi.

Van İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde, SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans salonununda ve il Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri başbakanlığı tarafından düzenlenen seminere SBÜ Sağlık Bilimleri Üniversitesi VEAH Van Eğitim ve Araştırma hastanesi Başhekim yardımcısı ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Remzi Sarıkaya Yüzüncü Yıl Üniversitesi Nöroloji ABD öğretim üyesi Prof.Dr. Aysel Milalıoğlu, Van 112 sağlık Hizmetleri Başhekimi Mesut Akkaş, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Başkan yardımcısı Uzm.Dr.Sait Sadi Aydın 112 Doktorları ve Sağlık Çalışanları katıldı.

Seminerde kalp krizi hastalarının yönetimi ile konuşan Dr.Sarıkaya, kalp krizi hastalarına çok çabuk bir şekilde müdahale edilmesi gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Kalpte damar tıkanıklığı olduğu zaman saatin, dakikaların önemi çok büyük.Damar açılmadığı sürece Kalp dokusu hasar görmeye devam ediyor. Bu tıkalı damarı ne kadar erken sürede açarsak kalpteki hasarlanma o kadar az oluyor. Burada önemli olan tıkalı damarı uygun sürede en erken şekilde açmaktır. Uygulamanın bize kattığı en önemli şey, biz hastanın bize geleceğini biliyoruz. Yani ilçeden ve kaç kilometreden gelirse gelsin bizi öncesinden bilgilendiriyorlar, biz de hazır oluyoruz. İnme merkezi sorumlusu olan Prof.Dr.Aysel Milanlıoğlu ise beyin damar tıkalıklığına erken müdahalenin çok hayati olduğunu belirterek şunları kaydetti :Beyin damar tıkanıklığına erken dönemde müdahale edildiğinde hastanın çoğu zaman hayatını ve felç olmasının önüne geçilmiş oluyor. Hastane öncesi süreçte hastaya hızlı tanı konulup inme merkezimize getirilmesi çok önemli. Geliştirilen algoritmalar sayesinde hastalar daha hızlı ve uygun merkeze taşınması sağlanmış oluyor. Hastane öncesi süreçte hastanın yönetimini yapan sağlık çalışanlarına konu ile ilgili seminer düzenleyen il sağlık müdürlüğüne çok teşekkür ederim. dedi
Toplu Çekilen fotoğrafların ardından programa son verildi.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz