22 Temmuz 2014 Salı, 00:59
Beraat Öner
Beraat Öner beratoner@vangoluhaber.com Tüm Yazılar

İyi Bayramlar

Bayram adına güzel cümleler kurmak elbette bende isterim..

İYİ BAYRAMLAR

Bir aylık sabrın sonunda bize ihsan edilen bayramı bayram gibi kutlamak adına, bu yazımda çocukluğuma gitmek istiyorum.

Bazen oturup uzun uzun bayramları düşündüğümde, çocukluğumda ki bayramların ne kadar farklı olduğunu, o zaman ki bayram heyecanımdan şimdi eser bile kalmadığını görüyorum. Acaba diyorum o bayramlar mı eskide kaldı yoksa biz mi eskidik?

Yüreğimizde o çocukluk döneminin bayram heyecanını görememek, nerede eksiğim diye düşündürüyor beni. Neydi o çocukluk dönemimizin bayramları öyle. Bayram geldi mi, sevinçten ve heyecandan yerimizde duramazdık, yeni bir elbisemiz, yeni bir ayakkabımız olacak ve ayram günü bol bol harçlık alıp şeker toplayacağız…

Çocukken Bayram akşamları yatamazdık, sabahlara kadar tüm heyecanla bayramın ilk gününü beklerdik. Çünkü sabah olduğunda bayram olacak ve biz o çocuk halimizle komşularımızı gezip, şeker ve para toplayacaktık. Hele yeni alınan elbiselerimizi giyecek olmamız başka bir heyecanlandırırdı bizi.

Peki, ya şimdi sanırım bayramı en kötü yaşayan bizleriz, yıllardır rutin şekilde yaşamaya çalıştığımız bayramlarımız artık ellerimizden kayıp gidiyor. Bayram heyecanlarımız kalmamış. Hayat meşgalesine vurmuşuz kendimizi. Her bayramda evde yatmayı veya uzaklara tatile gitmeyi tercih ediyoruz. En yakınımızda ki bir dostun kapısını bile çalmaktan aciz hale geldik. Bayram dost ziyareti demekti bir zamanlar, büyüklerin gönlünü almak, küçükleri sevindirmek demekti, şimdi ise her şey farklılaştı. Eski Bayramları ararken aslında kendimizi arasak çok daha iyi olur düşüncesindeyim. Bayram adına güzel cümleler kurmak elbette bende isterim ama günümüzde yaşanan terör ve binlerce mağdurları, varken özellikle İsrail’in Filistin halkında karşı uyguladığı katliam yaşanan acılar varken bayramı bayram gibi yaşamak zor oluyor.

Eski günlerimizde olduğu gibi (çocukluğumuzda) yaşadığımız ve özlemle beklediğimiz o güzel bayramları en azından çocuklarımıza yaşatabilmek adına bayramımızı elimizden geldiği kadar bayram gibi yaşamaya özen gösterelim. Bu vesileyle, hepinizin bayramını kutlar, dostlarınızla birlikte, sağlık içinde nice bayramlara erişmenizi dilerim.

Herkese İyi BAYRAMLAR…

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz