İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Dünya KOAH Günü açıklaması

18 Kasım 2020 Çarşamba, 19:13

Hayat Sizden Uzaklaşmasını İstemiyorsanız, Sağlıklı Nefes, Sağlıklı Yaşam İle Maskenizi Takın, Mesafenizi Koruyun,      

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Yeni tip koronavirus Kovid 19’un yaşandığı bu günlerde KOAH hastalarının dışarı çıkmamaları önerisinde bulundu.

Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, ” Yaşanan koronavirüs salgını sırasında kronik akciğer hastalığı olanlar sağlıklı bireylere göre daha fazla risk altında olduğunu belirterek; KOAH, en önemli halk sağlığı sorunlarından biri olarak biliniyor; Akciğerlerde bronş adı verilen hava yollarının tıkanmasına ve solunum güçlüğü, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetlere yol açan kronik bir hastalık olan KOAH, çağımızın en önemli hastalıklarından biri olmaya devam ediyor. KOAH, hastaları tıpkı diyabet ve kalp hastalığı olanlar gibi, Kovid-19’un en sık belirtileri, ateş, boğaz ağrısı, öksürük ve nefes darlığı görüldüğü gibi tercihen aile hekimine başvurmalarını önermekteyiz. Nefes darlığı, KOAH’lı hastaların yaşadığı en temel belirtisi olarak her zamankinden daha farklı ya da ilaç kullandığı halde değişmeyen ya da artan nefes darlığı durumunda hastalarımızın yine hastaları alevlenme dönemlerini evde geçirmeyi tercih etmişlerdir. Bu süreçler için tele sağlık ”uzaktan ya da online” sağlık uygulamaları geliştirilerek KOAH hastaları desteklenmektedir dedi.

Sünnetçioğlu, KOAH hastalarından, koronavirüsten korunmak için diğer tüm sağlıklı bireyler gibi el hijyeni ve sosyal mesafe kurallarına bağlı kalmalarını, yeterli ve sağlıklı beslenmelerini, günde yarım saat ev içinde, balkona ya da bahçeye çıkarak egzersiz yapmalarını, yeterli miktarda uyumalarını ve önerilen tedaviyi eksiksiz uygulamalarını istedi.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz