Gelişimsel Kalça Displazisi Eğitimi Verildi

10 Ekim 2017 Salı, 14:40
87

İl Sağlık Müdürlüğü Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi tarafından GKD eğitimi verildi.

VATSO toplantı salonunda gerçekleştirilen (Gelişimsel Kalça Displazisi ) eğitimi Y.Y.Ü Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Mehmet Atagök Ve İl Sağlık Müdürlüğü çalışanı Araştırmacı Büşra Tpan Soğanda tarafından verildi.

Yapılan açıklamada, “Tarama programının temel amacının yeni doğan döneminde tüm bebeklerin kalça çıkığı açısından muayenelerinin yapılmasının sağlanmasıdır. Riskli ve klinik muayenede şüpheli olan bebeklerin hayatlarının ilk 3-6 haftasında GKD açısından kalça ultrasonografi ile değerlendirilmesinin sağlanması amaçlanıyor. Tedavi gerektiren bebeklerde erken ve uygun tedavilerinin başlatılması ile kalça çıkığı için yapılacak cerrahi tedavi sayısının ve muhtemel komplikasyonların en aza indirilmesi hedefleniyor.

Bu nedenle erken tanı ve tedavinin sağlanabilmesi amacıyla İlimizde hizmet veren Aile Hekimlerine eğitim verildiği açıklandı.

GKD tarama programı ile risk gurubunda bulunan veya klinik muayenede şüpheli bulunan bebeklerin aile hekimlerince sevk formu ile sevk edilerek yaşamlarının ilk 3-6 hafta aralığında USG taramasının yapılması planlanmakta olduğu belirtildi.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz