Gelecek Partisi Van İl Başkanı Karabıyık; Van bir kez daha gözardı edilmiştir

15 Nisan 2020 Çarşamba, 20:23

Gelecek Partisi Van İl başkanı Abdulhekim KARABIYIK gündeme dair konuları değerlendirdi.

Karabıyık yaptığı açıklamada;Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüs salgını  iki milyondan fazla vaka sayısı ve   yüz binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Bu vesileyle Ülkemizde ve ilimizde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet yakınlarına sabırlar diliyorum.

Her ülke sadece bu salgına yönelik belli bütçeler ayırdı. Ayrılan bu bütçeler ile vatandaşlarına hayatlarını idame etmelerine yönelik yardımcı oldular.Dünyadaki tüm ülkeler gibi bizimde ülkemiz bir bütçe ayırdı, ayrılan bu bütçe yetersiz olsa bile ancak dağıtımların eşit bir şekilde olmasını da  arzu ederdik.

Geçen hafta Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ Hazine desteği ile ilgili bir açıklama yaptı. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, 21 ildeki çiftçiye tohumun yüzde 75’inin hibe edileceğini belirterek, ekilebilir tüm arazilerin tarımsal üretime açılacağını söyledi.Bu Proje kapsamında hükumetin geçen hafta açıklamış olduğu %75 buğday tohum desteğinden 21 ilimiz faydalandı. Bu İllerimiz; Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Çanakkale, Erzincan, Erzurum, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas, Tokat, Uşak ve Yozgat yer alıyor ve maalesef 21 il arasında Van İlimiz yok. Tüm bu iller arasında yine Van’a üvey evlat muamelesi yapılarak bu destekten mahrum bırakılmıştır. Oysaki Bakan beyin yapmış olduğu  açıklamada bu projenin tamamının gençlere yönelik olduğunu söylemesine rağmen söylem ile eylem birbirini tutmamıştır.

Türkiye sıralamasında Van’ın genç nüfusu 6. Sırada olmasına rağmen Genç nüfusun: 241.553 ile İl nüfusuna oranı % 21,95 rakamları göz önünde bulundurulursa Van’ın bir kez daha gözardı edildiğini görebiliyoruz.

Tarım ve Orman Bakanı’nın yapmış olduğu bir diğer açıklamada ise; Hazine arazisi  desteği  ile alakalı  ilk etapta 9 milyon metrekare alanda ekim yapılacağı, Hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve yem bitkileri gibi ürünlerin ekilmesinin sağlanacağı ve çiftçilere bu arazilerin bedelsiz olarak örnek ekilişler için kullanılacağı ve böylelikle hem çiftçilerimizin hem de ülkemizin kazanacağı söylenmişti. Ancak Bingöl, Erzurum, Erzincan Kars, Kayseri Muş ve Sivas illeri ile aynı coğrafyada ,aynı rakımda, aynı iklimde olmamıza rağmen ne yazık’ ki Van ilimiz yine yoktur.

Özellikle bu ve buna benzer ilimizin genelini ilgilendiren toplumsal konularda tüm sivil toplum kuruluşlarını hep birlikte harekete geçerek duyarlı davranmalarını arzu ediyoruz dedi.

Çünkü Van Hepimizin.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz