Edremit Belediyesi Kız Kalesi ve Seyir Tepe Cafe ve Restoran basın mensuplarına tanıtıldı.

03 Ocak 2019 Perşembe, 14:19

Edremit ilçesinde yer alan ve Van’ın panoramik bir bakışına sahip Kız Kalesi, 3 bin yıl aradan sonra hak ettiği konuma geldi. Edremit Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar neticesinde tamamlanan Kız Kalesi ve Seyir Tepe Kafe ve Restoran basın mensuplarına tanıtıldı.

 

Kentteki ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir araya gelen Edremit Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli, peyzaj ve rekreasyon çalışmalarının tamamlandığını ifade ederek, “İki yıllık bir çalışma sonrasında projemizi kuruldan geçirdik ve bölgeye has imar planını yaptık. Daha sonra buradaki kaçak yerleri ve gecekonduları yıkarak, Kız Kalesi Peyzaj ve Rekreasyon Projemiz doğrultusunda burayı elden geçirdik. Yaklaşık 3 aylık bir çalışmanın sonucunda bu duruma getirdik. Burası; seyir terası, yeşil alanları, ışıklandırma alanları ile vatandaşlarımızın hizmetine açıldı. 3 bin yıl önceki haline dönen Kız Kalesi, 3 bin yıl aradan sonra hak ettiği duruma geldi” dedi.

Her şehrin bir seyir tepesine sahip olduğunu dile getiren Çiçekli, “İnsanların gittiği şehirlerin panoramik bir bakışa sahip noktası vardır. Van ın da böyle noktaları çoktu, ancak ıslah edilmesi, elden geçirilmesi gerekiyordu. Şu anda Kız Kalesi’ni bu hale getirdik. Burası artık Van’a gelecek olan misafirlerimizi ağırlayabileceğimiz, Van’a nerden bakılır denildiğinde gelebilecekleri bir yer haline geldi. Yine buraya gelen insanların çay ve kahve içecekleri, yemek yiyecekleri bir yere de ihtiyaç vardı ve biz o yeri de sit alanının hemen dışında Seyir Tepe Kafe Restoran olarak yaptık ve Edremit Kaymakamlığı ile Edremit Belediyesi bünyesinde burayı da işleteceğiz. Burası da, Kız Kalesi de artık hak ettiği muameleyi görecek hale geldi” ifadelerini kullandı.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz