Doğu’da 859 Köye Ulaşım Sağlanamıyor

Doğu Anadolu Bölgesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta 859 köye ulaşım sağlanamıyor

07 Ocak 2015 Çarşamba, 12:38
Kar yağışı yollar kapalı doğu

Doğu Anadolu Bölgesi’nde etkili olan kar yağışı nedeniyle Van’da 302, Bitlis’te 232, Muş’ta 213, Hakkari’de 112 köy yolu ulaşıma kapandı.

Kar yağışı ve tipinin etkili olduğu Van ve ilçelerinde 302 köyle ulaşım sağlanamıyor. Karla mücadele ekiplerinin yol açma çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü kentte, olumsuz hava koşulları nedeniyle Başkale ilçesinde eğitime bir gün süreyle ara verildi.

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, il genelinde etkili olan tipi nedeniyle 302 köy yolunun ulaşıma kapandığı, ekiplerin yol açma çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü belirtildi.

Öte yandan, il merkezinde soğuk hava nedeniyle buz tutan yollar, araç sürücülerine zor anlar yaşattı. Ara sokaklardan caddeye çıkmak isteyen araçlar, adeta buz pistine dönen yolda oldukça güçlük çekti.

Bazı araçların, karşı yönden gelen araçlara çarptığı caddede, bazıları ise şans eseri kaza yapmaktan kurtuldu. Belediye ekipleri, buzlanmaya karşı yollarda temizleme ve tuzlama çalışması yapıyor.

-Bitlis

Bitlis’te üç gündür aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan 232 köy yolunda, İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri tarafından çalışma başlatıldı.

Kar kalınlığının bir metreye ulaştığı Hizan ilçesinde, beyaz kar örtüsü güzel görüntüler ortaya çıkardı. Kar yağışı ve tipi nedeniyle birçok aracın mahsur kaldığı Hizan-Tatvan karayolunda ise karayolları ve İl Özel İdaresi ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

-Muş

Muş’ta da aralıklarla etkili olan kar yağışı nedeniyle kent merkezinde 60, Varto’da 93, Korkut’ta 15, Malazgirt’te 30 ve Bulanık’ta 15 köye ulaşım sağlanamıyor.

İl Özel İdaresi ile Muş Belediyesine bağlı karla mücadele ekiplerinin gerek kent merkezi gerekse yağışın etkisini yitirdiği köy yollarında çalışma başlattığı kentte, karayolları ekipleri de ana yollarda tuzlama çalışması yapıyor.

Kar yağışının en fazla etkili olduğu Varto ilçesinde de okullar bir gün süreyle tatil edildi.

-Hakkari

Hakkari’de dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışının ardından 112 köy ile 309 mezranın yolu kapandı.

Kar kalınlığının 50 santimetreyi bulduğu kentte etkili olan fırtına ve sis nedeniyle görüş mesafesi 2 metreye kadar düştü. İl Özel İdaresi karla mücadele ekiplerinin, yağışın etkisini yitirdiği bölgelerde çalışma başlattığı Hakkari ile Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde bugün eğitime bir gün süreyle ara verilmişti.

Anadolu Ajansı

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz