Çocuklar Anadil Gününü Şarkılarla Kutladı

Van Büyükşehir Belediyesi Rojin Kadın Yaşam Merkezi’nde 21 Şubat Dünya Anadil Günü kutlandı

20 Şubat 2015 Cuma, 15:45
Çocuklar Anadil Gününü Şarkılarla Kutladı

Van Büyükşehir Belediyesi Rojin Kadın Yaşam Merkezi’nde 21 Şubat Dünya Anadil Günü kutlandı. 5 ila 8 yaş arasında ki 25 çocuk anadil gününü söyledikleri şarkılarla kutladı.

Van Büyükşehir Belediyesi Rojin Kadın Yaşam Merkezi’nde çocuklar için oluşturulan sınıfta Kürtçe dil eğitimi verilerek etkinlikler yapılıyor. 21 Şubat Dünya Ana Dil Günü nedeniyle etkinlik düzenleyen çocuklar Kürtçe şarkılar söyleyerek “Em Zimanê Xwe Dixwazin”, “Em Perwerdehiya Zimanê Xwe Dixwazin” yazılı dövizler açtı.

Etkinliğin başlamasında önce konuşan Kürt Dili Eğitmeni Behice Erbağa, 21 Şubat Dünya Anadil gününün kutlayarak, Kürt dilinin egemen devletin etkisi altında kaldığını söyledi. Kürt dilinin şimdiye kadar yasak olduğunu vurgulayan Erbağa, bu yasaklara karşı annelerin güçlü bir mücadele vererek Kürt dilini bugüne getirdiklerini bunun için anneleri kutladıklarını söyledi. Erbağa,”Anneler kutsal oldukları için dilimizi bugüne kadar getirdiler aksi takdirde dilimiz şimdiye kadar sindirilmiş olacaktı. Celadet Ali Bedirxan’ı hatırlayarak önünde saygıyla eğiliyoruz. Bedirxan, ‘yabancı dil insanın elbisesi gibidir, ana dil ise insanın derisi gibidir’ der. İnsan elbisesini değiştirebilir ancak kendi derisini çıkaramaz. Bunun için dil kutsaldır. Kendi milletine, onuruna sahip çıkanların dil üzerinde de durması gerekiyor. Bu rol annelerindir. Sistem evimizin içine bile girmiş durumdadır. Ama biz sistemin bizi etkisi altına almasına müsaade etmemeliyiz. Sistem bir milletin kültür ve dilini etki altına alarak, yasaklayarak elinden alırsa her şeyini elinden almış olur. Bunun için annelerimizin omuzlarında büyük bir yük var. Umut ediyoruz ki anneler bundan sonra bu konuya bu zihniyetle yaklaşırlar. Ana dilimizi evde, sokakta, çarşıda her yerde konuşalım” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından çocuklar söyledikleri Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekti. Çocuklara anneleri de eşlik etti. Etkinliğin ardından Kadın Politikaları Daire Başkanı Sevgi Özdinç, çocuklara Kürtçe hikâye kitapları hediye etti.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz