CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı Vanlıların Sesi Oldu

13 Ocak 2021 Çarşamba, 17:46

Tüm Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ülkemizde ve ilimizde de ciddi sorunların yaşanmasına neden oldu.

24 Mart 2020 tarihinden itibaren Coronavirüs tedbirleri kapsamında, Ülkemizin birçok sınır kapısı ile birlikte Ülkemizin İran’a açılan Van-Saray-Kapıköy Sınır Kapısı da araç ve yaya girişlerine kapatıldı. Aynı dönemde ülkemizin tüm uluslararası hava ve kara yolları ulaşımı da durduruldu.

Geçen süre zarfında, İran’dan ülkemizin batı illerine günde 15’in üzerinde uçak seferi düzenlenirken Van’ın ekonomisine ve turizmine çok ciddi destek sağlayan Van- Kapıköy Sınır Kapısının açılmaması Van da ciddi sorunlar yarattı.

Aylardır, hatta günlerdir Van’ın gündemini tamamen meşgul eden, Ülkemizdeki tüm hava ve karayolu ulaşımında nasıl bir kontrol uygulanıyor, nasıl geçişler sağlanıyorsa aynı şekilde Kapıköy Sınır Kapımızda da uygulanmasını ve açılmasını talep ediyoruz şeklinde yapılan açıklamalara CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı sessiz kalmadı.

Bütçe komisyon toplantısında, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a Türkiye de belki de tek kapalı olan sınır kapısı Van- Kapıköy sınır kapısıdır. Burada günlük yaklaşık 500 İranlının Türkiye ye ve Van’a giriş yaptığı böylelikle Van’ın gerek Turizm gerekse ticaret anlamında ciddi bir potansiyel taşıdığı ifade edilmektedir. Şimdi ise sadece İranlıların bu kapıdan Türkiye’nin başka illerinden gelen turistlerin çıkış kapısı olarak kullanıldığı ifade edilmektedir. Van Halkı ve Van esnafı bu kapının İranlıların girişine ne zaman açılacağını merak etmektedir. Bu konuda sizden somut bir cevap alabilirsek Van Halkı adına bir müjde olacaktır dedi.

Van ilindeki Siyasi Partilerin, Sivil toplum kuruluşlarının, iş insanlarının ve esnaflarımızın ortak talebi olan Van- Kapıköy sınır kapısının açılması konusunda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a Van halkı adına soru yönelten CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı’ ya teşekkür ederiz.

Haber: Beraat Öner

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz