Belediye Çalışanları İçin ‘İşçi Emekçi Hakları Semineri ‘ Düzenlendi

19 Eylül 2019 Perşembe, 09:39

İpekyolu Belediyesi bünyesinde çalışan emekçilere ‘İşçi Emekçi Hakları ’ konulu seminer verildi. Seminerde konuşan Dr. Murat Özveri,  Türkiye’de iş hukukunun açık bir biçimde çiğnendiğini söyledi.

İpekyolu Belediyesi’nde çalışan emekçilere, iş ve emekçilerin temel hakları, sendikal hak ve sendikal örgütlenme, iş akdinin feshi sonrası izlenmesi gereken yasal ve hukuki süreç hakkında bilgi vermek amacıyla Belediye Konferans Salonunda düzenlenen ‘İşçi Emekçi Hakları Seminerine’ Dr. Murat Özveri, Avukat Mustafa Özoral konuşmacı olarak katıldı.

Seminerde ilk olarak söz alan Dr.Murat Özveri, Türkiye’de iş hukukunun burjuva sermayesi ve işverenler tarafından saf çıkarlarını meşrulaştırmak için kullanıldığını ifade etti. “ Türkiye’de günlük hayat günlük çıkarlara kurban ediliyor” diyerek sözlerini sürdüren Özveri : “ Bu döngünün devamını sağlamak için kurgulanan bir durum söz konusu. Pratiği ve teorisi de böyledir. İş hukukunun konusu işçidir. İş ve işçinin korunmasıdır. Bu durumu iş hukuku ile ilgili herhangi bir kitabın giriş kısmına baktığınızda hemen hemen herkesin kabul ettiği bir gerçek olduğunu görüyoruz. İş hukuku bir dergi hukuku değildir. Örneğin; İşverenin avukatı olsanız bile iş hukukun temel ilkelerine ve ‘meslek etiğine uygun bir avukat pratiği yaşayacağım’ diyorsanız iş hukukunun tüm doğrularıyla, işçiyi koruyacak şekilde yorumlamak zorundasınız.’’ Diye konuştu.

Düzenlenen seminerin ardından Dr. Murat Özveri ve Av. Mustafa Özoral’a İpekyolu Belediyesi tarafından teşekkür plaketi sunuldu.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz