Akman;”Kongrelerimiz İle Kan Tazeliyoruz”

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman, Vangölü Haber’ e önemli açıklamalarda bulundu.

06 Aralık 2014 Cumartesi, 18:34
Yahya Akman beraat Öner Vangölü Röportaj

AK Parti’nin Van’dan Sorumlu İl Koordinatörü olarak görev yapan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman Vangölü Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Beraat Öner’e önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin her tarafında ilçe kongrelerimiz devam ediyor.

Türkiye’nin her tarafında ilçe kongrelerimiz devam ediyor. Aynı şekilde Van ilinde’de bu kongrelerimiz devam ediyor. Allah nasip ederse 7 Aralık 2014 tarihinde de Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla İl kongremiz gerçekleşecek. Kongrelerimizi yaparken bir prensibimiz var. O da yenileme faaliyeti olarak görüyoruz biz kongrelerimizi bir kan tazeleme olarak görüyoruz hem de aynı zamanda bütün o ilçeyi o coğrafyayı kuşatacak nitelikte teşkilatlar kurmaya azami gayret sarf ediyoruz. Allaha şükürler olsun iktidar partisiyiz. Çünkü iktidar partisine rağbet her zaman çok yüksektir.

Ak Partinin zemini sağlamdır

Biz teşkilatlarımızı kurduğumuz günden bu yana sağlam bir zemin üzerine oturttuğumuz için çok ciddi sıkıntılar yaşamıyoruz. Chp’nin kongreleri gibi bizim sandalyelerimiz havada uçuşmaz insanlar biri birilerine hakaret etmezler tatsız ve istenmeyen olaylar cereyan etmez. Umumiyetle çok küçük belki istisnalar olmuştur on dört yıl boyunca onun haricinde kardeşlik iklimi içerisinde cereyan eder ve devam eder.

Ben yıllardır teşkilatın içinde olan çalışan birisiyim benim hedefim şu olur. Bütün kongrelerde olabildiğince uzlaşı temin etmek sureti ile bu kongrelere gitmektir.

Tuşba ilçe kongresinin iptalini sonradan öğrendim

Tuşba ilçesi kongre iptaline bire bir müdahil olmadım. Çünkü o hafta kendi ilimle ilgili kongrelere katılmak için şanlıurfadaydım. Fakat temel prensibi ancak sizin için ortaya koyabilirim. En olabildiğince geniş yelpazede insanları ne kadar kucaklaya biliyorsak o şekilde listeler yapmak suretiyle kucaklayalım.

Uzlaşı temin edilmemiş olabilir

Tuşba belediyede de iktidarda olduğumuz bir yerdir. Yani bu bazen bazı kongreler iptal edildi ertelendi biri çıktı diğeri iptal edildi değil belki tam kucaklayıcı bir liste hazırlanmamış olabilir öyle bir ortam oluşturulmamış olabilir ya da uzlaşı temin edilmemiş olabilir. Bütün bunlar neden olur araştırılır, tabi en önemlisi bir ilçe tehir edildi diye diğerleri de bekleyecek değil. Tam hızla diğer ilçelere devam edeceğiz. Van’da en büyük ilçemiz olan İpekyolu kongresi mesela kardeşlik dostluk içinde çok güzel bir şekilde yapıldı.

Yetenekli ve eğitimli insanları yönetimlerimizde görmek istiyoruz

Biz parti olarak enerjimizi daha çok dışa doğru kullanmak hedefindeyiz. Yani istiyoruz ki ne kadar yetenekli, eğitimli ve bu işlerde yer alabilecek insanlar var ise en azamisini kendi yönetimlerimizde görelim. Biri birimizle adeta tırnak içerisinde mücadele etmek için değil burada rakip partimiz yani yerelde hangi parti ve güçler var ise onlara karşı mücadele etmek için bir gayret sarf etmeliyiz.

Tuşba kongresi ile ilgili bir tarih belirlenmedi

Tuşba kongresi ile ilgili bir tarih belirlenmedi. Zaman zaman parti kongreleri ertelenir ki Tuşbanın birinci olağan kongresi idi. ilçe olarak kurulması bir yıl oldu. Yasal olarak ileri bir tarihte yapılma imkânı var. Bu tamamen partinin takdirindeki bir olaydır.

HDP’nin Bölgede çok ciddi bir şekilde düşüş yaşadığını görüyoruz.

Van’ da mahalli seçimlerde kaybettik bu doğrudur. Fakat cumhurbaşkanlığı seçiminde bunu bir miktar toparladık. Ama şu anda Van’da 6 ve 7 Ekim olayları göstermiştir ki bu tarihten sonra yapılan bütün kamuoyu araştırmaları bu bölgede siyaset yapan HDP nin çok ciddi bir şekilde düşüş yaşadığını gösteriyor. Örgütün fiili olarak silahlı olarak tehdidi azalttığı andan itibaren bize olan teveccüh aynı oranda artıyor .Yani bunlar tamamen biri biriyle paralel şeyler ve göreceksiniz ki çok kısa bir zaman sonra gerek çıkaracağımız bu güvenlik ile alakalı içişleri bakanlığımızın arzuladığı yasayı çıkarttığımız takdirde çözüm sürecide HDP’ nin yaptığı açıklamalar doğrultusunda yani silah bırakmayı arzuladıklarını belirtiyorlar. Bunlar olduğu zaman buralarda iklimin çok değişeceğini Vanlı kardeşlerimizin daha önceki tarihlerde olduğu gibi partimizi yüzde altmışbeşler seviyesinde destekleyeceklerine yürekten inanıyorum.

Çözüm süreci noktasında her zamankinden daha umutluyum

Çözüm süreci ile ilgili her zaman gördüğümden çok daha olumlu şeyler gördüm Özellikle son bir hafta on gün içerisinde özellikle çözüm sürecine olan ihtiyacın altı yedi ekim olayların sonra daha yüksek bir miktarda bölgede his edildiğine şahit oldum. Gerek HDP gerekse PKK nın akıllarını başlarına alması sureti ile daha makul bir çizgiye geleceklerini ben düşünüyorum. Çünkü bu tip siyasetlere yakıp yıkmalara, çocukları dağa kaldırmaya insanlar pirim vermiyorlar. Bu anlamda ben her zamankinden daha umutluyum.

Haber – Röportaj: Beraat Öner

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz